İstanbul'daki barajlar kuruyor! Yaz aylarında su ihtiyacı karşılanabilecek mi?

İstanbul'daki barajlar kuruyor! Yaz aylarında su ihtiyacı karşılanabilecek mi?

{ title }

SONRAKİ VİDEO

Kuraklık, İstanbul’a su sağlayan barajlardaki seviyeyi giderek düşürüyor. Peki megakentte yaz aylarında su sıkıntısı yaşanır mı? Detayları İSKİ Su ve Atıksu Teknolojileri Dairesi Başkanı İsmail Aydın yanıtladı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Kuraklık boyutunu arttırıyor. Su oranları giderek azalıyor. İstanbul’daki barajlar alarm veriyor.

İSKİ Su ve Atıksu Teknolojileri Dairesi Başkanı İsmail Aydın konu ile ilgili şu ifadeleri kullandı;

İSTANBUL’DA SU SIKINTISI NASIL AŞILIYOR?

“Son 30 yılın en kurak sürecini yaşadık, bu da İstanbul barajlarında katkıyı ciddi oranda azalttı. İstanbul’un günlük su ihtiyacının büyük bir kısmını da regülatörlerden karşılıyoruz. Melen Yeşilçay sisteminden, ıstrancalardan barajlarımızda gözükmeyen suyu alıyoruz. Günlük ortalama şu anda 2.5 milyon metreküp yani İstanbul’un günlük tüketimini 3 milyon baz alırsak yüzde 70-80 civarında suyu dışarıdan transfer ediyoruz.”

KURAK GEÇEN KIŞ AYININ ARINDAN YAZ AYLARINDA İSTANBUL’DA SU SIKINTISI YAŞANIR MI?

“Önümüzdeki yaz sonuna kadar İstanbul için herhangi bir su sıkıntısı öngörmüyoruz. Fakat biz suyun tasarruflu kullanımına yönelik çağrılarımızı hem sosyal medyadan hem de diğer mecralardan vatandaşlarımıza sık sık yapıyoruz.”

Haber devam ediyor
Haberin devamı

SU TASARRUFUNA YÖNELİK HANGİ TEDBİRLER ALINIYOR?

“Vatandaşın kullanımına yönelik bir kısıtlama yok tasarruf çağrıları var tabii ki ama yeşil alan sulamalarıyla ilgili işte araç yıkanması, halı yıkanması gibi çok zorunlu olmayan faaliyetlerin bir süre mümkün olduğu kadar ertelenmesini askıya alınmasını bu konuda bize destek sunulmasını talep ediyoruz.”

Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber