İstanbul'un fethinin 570. yılı kutlandı

İstanbul'un fethinin 570. yılı kutlandı

{ title }

SONRAKİ VİDEO

"Ya ben İstanbul'u alacağım ya da İstanbul beni." İşte hafızalara kazınan bu cümle, fethin habercisi oldu. Tarihler 29 Mayıs 1453'ü gösterdiğinde İstanbul, Fatih Sultan Mehmet Han tarafından fethedildi. Fethin 570. yıl dönümü, İstanbul'da çeşitli programlarla kutlandı. CNN TÜRK Muhabiri Merve Tokaz ile kameraman Caner Emre Kınacı'nın haberi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

570 yıl evvel bugün. Bir çağ kapandı, diğer çağ açıldı. İstanbul'un fethi bu yıl da çeşitli etkinliklerle kutlandı. İlk durak Fatih Camii'nde yer alan Fatih Sultan Mehmet Han Türbesi’ydi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu da fetih kutlamaları kapsamında Fatih Camii'ndeydi. Türbeye girdi, dualar etti. Soylu, “Bugün de yine o büyük komutanın huzurundayız, Fatih Sultan Mehmet Han'ın huzurundayız. Hem Fatih Sultan Mehmet Han'a hem de fethi gerçekleştiren bütün ecdadımıza ve aynı zamanda fethin manevi komutanı Akşemseddin'e ve Eyüp Sultan Hazretleri’ne dua ettik” ifadelerini kullandı.

İstanbulun fethinin 570. yılı kutlandı

Fethin yıl dönümünde en sembolik adreslerden olan Ayasofya Camii de hayli yoğundu. Yediden yetmişe yüzlerce kişi Ayasofya Camii'ni doldurdu.

Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber