İşte Ay'a gidecek uzay aracı

İşte Ay'a gidecek uzay aracı

{ title }

SONRAKİ VİDEO

Türkiye Uzay Ajansı, ajansın 4'üncü kuruluş yıl dönümü dolayısıyla sosyal medyadan özel bir paylaşım yaptı. Türkiye'nin uzay yolculuğundaki en kritik aşamalardan biri olan "Ay görevi" için tasarlanmakta olan uzay aracının görseli ve detayları paylaşıldı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Türkiye Uzay Ajansı'nın hazırladığı Milli Uzay Programı içerisinde, Türkiye’nin uzay yolculuğunda çalışmalar sürüyor. Son olarak ay araştırma programı için tasarlanan “uzay aracına” ait ilk detaylar ve görsel ortaya çıktı.

TÜBİTAY uzay tarafından tasarlanarak geliştirilen uzay aracı platform ve itki olmak üzere iki ayrı modülden oluşacak. Platform modülünde uzay aracının dünyadan aya ulaşması için gerekli ateşlemelerin yapılması ve aracın Ay’a ulaştıktan sonra yürüteceği görüntüleme ve bilimser veri toplama gibi görevlerin yerine getirilmesi için gereken sistemler bulunuyor. Uzay aracının yüzeylerinde bir çok algılayıcı sistem olacak. Bunlardan yıldızizler, yıldızların fotoğraflarını çekip, hafızasındaki haritayla karşılaştıracak. Ve aracın hangi yöne baktığını belirleyecek.

Ay görevinde alınacak görüntülerde oldukça önemli. Yüksek çözünürlüklü kamera ile 5 kilometre genişlikte bir alandan 1 metreden daha iyi çözünürlükte görüntüler elde edilecek. Geniş açılı video kamera ile Ay’a transfer, Ay yörüngesi ve yüzeye iniş aşamaları gibi operasyonlar sırasında görüntü alınacak.

Haber devam ediyor
Haberin devamı

Ve itki modülü. Hibrit itki sistemi yörünge yükseltme görevinde kullanılarak tarihçe kazanırken çift yakıtlı kimyasal itki sistemi ile yörünge ve yönelim elde etme ateşlemeleri gerçekleştirilecek.

Uzay aracının sabit güneş malleri TÜBİTAK Mam Malzeme Enstitüsü tarafından üretilecek. Aracın farklı yüzeylerinde bulunan paneller sayesinde en az biri sürekli güç üretebilecek.

Aracın haberleşme sistemleri de TÜBİTAK Uzay tarafından üretilecek. Bu sistemlerle, uzay aracının sağlık ve durum bilgileri, yörünge bilgileri, mesafe ölçümlerine erişilecek. Ve acil durumlarda sistem üzerinden haberleşme sağlanacak.

Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber