hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  İsveç NATO’ya üye olacak mı?

  { title }

  SONRAKİ VİDEO

  Litvanya'daki NATO zirvesine sayılı gün kala "İsveç NATO’ya üye olacak mı?" sorusu geçerliliğini hala koruyor. Ankara'nın İsveç mesaisi sürerken, diplomasi trafiği de hız kazandı. Dışişleri Bakanı Hakan Fidan İsveç'li ve ABD’li mevkidaşları ile görüştü.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  İsveç’in NATO üyeliği ve Temmuz’daki NATO zirvesinde Türkiye’nin tavrının ne olacağı gündemdeyken Ankara’nın diplomasi trafiği sürüyor.

  Dışişleri Bakanı olarak göreve başlayan Hakan Fidan’ın yaptığı ilk önemli görüşme ve önündeki ilk dosya İsveç’in NATO üyeliği oldu. Fidan önce İsveçli mevkidaşı ile telefonla görüştü.

  Bakan Fidan görüşmede İsveç’in NATO üyeliği için somut adımlar atılması gerektiğini vurguladı. İki bakan ayrıca daimi ortak mekanizma toplantısı sonrasında yeniden temas etmek üzere anlaştı.

  Fidan bu görüşmeden yalnızca 1 gün sonra ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ile görüştü. Görüşmede İsveç’in NATO üyeliği, Türkiye-Ermenistan ve Azerbaycan-Ermenistan normalleşme süreçleri ele alındı. Ayrıca Türkiye’nin ABD’den F-16 satın alımı ve modernizasyonu ile Ukrayna tahıl anlaşması konuları masaya yatırıldı.

  ABD Dışişleri Bakanı Blinken, Hakan Fidan’ı yeni görevi nedeniyle tebrik ederken, her iki bakan da iki ülke arasında ortak gündem konularını ele almak üzere en kısa süre zarfında tekrar görüşme iradelerini vurguladı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın göreve başlama töreni kapsamında Türkiye’ye gelen NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg İstanbul’da yapılan zirvede de İsveç’in NATO üyeliği gündeme gelmişti.

  Stoltenberg, toplantı sonrasında yaptığı açıklamada 12 Haziran Pazartesi günü İsveç-Türkiye ve NATO’nun katılımıyla toplantı yapılacağını açıklamıştı. 12 Haziran’da yapılacak üçlü zirvenin ardından gözler 11-12 Temmuz'da Litvanya’da yapılacak NATO zirvesinde olacak.

  Türkiye’nin İsveç’in NATO üyeliği hakkında vereceği karar ise bu süreçte yapılacak temaslarla ve İsveç’in terörle mücadele konusunda Ankara’nın beklentilerine verdiği cevaplarla netlik kazanacak.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow