hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  İYİ Parti, HDP görüşmesine ne diyor? Dicle Canova aktardı

  KAYNAKCNN TÜRK

  Dün Ankara'da gözlerin çevrildiği adreslerden biri Meclis'ti. CHP lideri ve Millet İttifakı'nın adayı Kılıçdaroğlu, HDP'yi ziyaret etti. HDP henüz seçimde Kılıçdaroğlu'nu destekleyip desteklemeyeceğini açıklamadı. Peki, görüşmeye Millet İttifakı'nın tarafları nasıl bakıyor? Olası destek için İYİ Parti ne diyor? CNN TÜRK Ankara Temsilcisi Dicle Canova, kulis bilgilerini canlı yayında aktardı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  İşte Dicle Canova'nın açıklamaları:

  Dünkü görüşmede Kemal Kılıçdaroğlu HDP'ye 6'lı masanın anayasa değişiklik teklifini, parlamenter sisteme geçiş yol haritası ile ortak politikalar metnini sundu. HDP'nin temel tutum belgesinde yer alan bazı başlıklarla benzerlik gösterdiğinin mesajını verdi.

  Kılıçdaroğlu hem içeride görüşmede hem dışarıda basın açıklamasında Millet İttifakı'nın tüm bu hazırladığı metinlerle birlikte önemli açılımlar vadettiğinin altını çizdi.

  'Kayyum uygulaması , parti kapatma bunlar doğru değil' dedi. 'Kadına şiddet konusunda siyaset kurumu açık ve net tutum almalı' ifadelerinin kullandı. 'Yargının siyasi sopa olarak kullanılmasını kabul etmiyoruz. Kürt sorunu dahil tüm sorunların çözüm yeri Meclistir' diye de vurguladı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  İşte tüm bunlara İYİ Parti ne diyor? İYİ Parti cephesi ortak politikalar metninin kamuya açık paylaşıldığını, Kemal Kılıçdaroğlu'nun da hem cumhurbaşkanı adayı olarak hem 6'lı masa olarak hazırladığımız politikalar bunlardır demek için tüm partilere verdiğini vurguluyor. Bu politikaların evrensel değerler içerdiğinin altı çiziliyor. Hukuk demokrasi, eşitlik, insan hakları tüm partilerin savunmak durumunda olduğu ortak ilkelerdir mesajı veriliyor. Kimsenin dili, dini, ırkı üzerinden ötekileştirmeyi, yani bir kesime yönelik tercih oluşturmayı öngören siyaset anlayışını benimsemiyoruz. 85 milyonu hedef alıyoruz vurgusu yapılıyor. Kimseyi öne çıkarmadan veya geriye atmadan diye de altı çiziliyor.

  Yani seçim sonrası da kazanılırsa izlenecek yol belli. Destek verecek olan buna destek verecek. Ötesinde bir şey olması beklenmiyor. HDP'ye bir pozisyon sağlanması da İYİ Parti cephesinde öngörülmüyor.

  İYİ Parti, HDP görüşmesine ne diyor Dicle Canova aktardı

  Peki HDP Kılıçdaroğlu'na destek verirse İYİ Parti için bu ne anlama gelecek? 2017 yılında getirilen bu sistemde cumhurbaşkanı adaylarını kamuyonun destekleme veya desteklememe yönünde tutumu var. HDP de kimi destekleyeceği konusunda kendi iç değerlendirmelerini yapar, bir karar verir. Herkes herkesi destekleyebilir mesajı veriliyor.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Bir adayı desteklemek başka, seçildikten sonra hizmet etme algısına ilişkin pozisyon oluşturmak başka. 6 parti bütün süreçlere ilişkin kararlarını verdi, deklare etti. Kimsenin talep ettiği politikalarla ilgilenmiyoruz vurgusu yapılırken, Türkiye için en iyisini yapmakla en iyi politikaları üretmekle mükellefiz. Bizden politika talep edebilecek tek unsur millettir. HDP dahil tüm partilerin ödevi de budur deniyor.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow