İYİ Parti'de Kılıçdaroğlu tartışması

İYİ Parti'de Kılıçdaroğlu tartışması

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun cumhurbaşkanlığı adaylığı ile ilgili iddialar siyasetin gündeminde tartışılırken, İYİ Parti Milletvekili İbrahim Halil Oral, "Kılıçdaroğlu'nun kimliği Sünni kesim tarafından bir endişedir" ifadelerini kullandı. Oral'ın açıklamaları üzerine İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener özür diledi. Oral da disipline sevk edildi. Bu arada İYİ Partili vekil Oral'dan da özür açıklaması var.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Siyasette cumhurbaşkanlığı adaylığı tartışmaları sürerken, İYİ Parti'den Kemal Kılıçdaroğlu'nun adaylığı iddialarına yönelik dikkat çeken bir açıklama geldi. İYİ Parti Ankara Milletvekili Halil İbrahim Oral, katıldığı bir programda konuştu.

ORAL: KİMLİĞİ SÜNNİ KESİM TARAFINDAN ENDİŞEDİR

Oral, Alevi olması benim açımdan engel değil, ben tanıyorum, ilkelerini biliyorum. Türk toplumu açısından Sünni diyeceğimiz Müslüman kesim tarafından bu bir endişedir. Bu bir oy verilmemesi gereken bir saiktir. Alevi olduğu için Kılıçdaroğlu'nun yapılmaması bence bir engel değil. Ama Türkiye'nin gerçeklerini düşünüp siyasette maksat kazanmaktır. Türkiye'deki genel objektif acından baktığımda bir çekince görürüm. Türkiye'nin yüzde 60-70'i muhafazakâr ise o zaman ona hitap edebilen rahat oy verebilecekleri bir insan tipi. Ben şu veya bu aday demiyorum" dedi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

ÇIRAY: MAKSADI AŞAN SÖZLER PARTİ GÖRÜŞÜ DEĞİL

Oral'ın açıklamalarına İYİ Partili Aytun Çıray'dan tepki geldi. Çıray sosyal medya hesabından, "Maksadını aşan bu sözler asla lâik, demokrat, milliyetçi, kalkınmacı partimizin resmi görüşü değildir" paylaşımımda bulundu.

AKŞENER: BAŞTA KILIÇDAROĞLU, ÜZÜLEN HERKESTEN ÖZÜR DİLERİM

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener de Sakarya'da konuyu gündemine taşıdı ve bir özür açıklaması yaptı. "Alevilik üzerinden yapılan her türlü tarifi şiddetle reddediyorum. Sayın Kılıçdaroğlu başta olmak üzere üzülen her bir kardeşimden İYİ Parti Genel Başkanı olarak özür diliyorum" dedi.

ORAL: KILIÇDAROĞLU'NDAN ÖZÜR DİLİYORUM

O açıklamaları yapan İbrahim Halil Oral, İYİ Parti Grup Disiplin Kurulu'na sevk edildi. O isimden de özür açıklaması geldi. "Başta Aleviler olmak üzere bütün milletimden özür diliyorum. Kemal Kılıçdaroğlu'ndan izah etmek amacıyla randevu talep ettim" ifadelerini kullandı.