hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  İYİ Parti’de yeni çıkış: ‘Biz masadayız ama 5 kişi masayı alıp kaçtı‘

  { title }

  SONRAKİ VİDEO

  CHP’nin 10 büyükşehir belediye başkanı bugün partilerinin genel merkez binasına geldi. İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener'in cumhurbaşkanlığı adaylığı için çağrıda bulunduğu Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş ile İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu dahil CHP'li 10 büyükşehir belediye başkanının, Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile toplantısından bir fotoğraf verildi. Öte yandan İYİ Partili Paçacı, "Biz masadan kalkmadık belki kaldırıldık diyebiliriz." yorumunu yaptı. Peki bu ne anlama geliyor? CNN TÜRK Ankara Temsilcisi Dicle Canova son kulis bilgilerini paylaştı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener'in cumhurbaşkanlığı adaylığı için çağrıda bulunduğu Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş ile İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu dahil CHP'li 10 büyükşehir belediye başkanının, Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile toplantısından bir fotoğraf verildi.

  İYİ Parti’de yeni çıkış: ‘Biz masadayız ama 5 kişi masayı alıp kaçtı‘

  Öte yandan İYİ Partili Paçacı, "Biz masadan kalkmadık belki kaldırıldık diyebiliriz." yorumunu yaptı. Tüm bu yaşananlar ne anlama geliyor?  CNN TÜRK Ankara Temsilcisi Dicle Canova son kulis bilgilerini paylaştı. 

  İşte Dicle Canova'nın Ankara kulislerinden aktardığı son bilgiler;

  Belediye başkanlarının "İYİ Parti'ye ziyaretinin planlanmadığı" açıklamasını CHP kurumsal olarak yaptı. 2 belediye başkanına yönelik çağrı yapması Akşener'in CHP'de hiç hoş karşılanmadı. Partiyi bölme amaçlı olarak görüldü. Bu iki belediye başkanının birinin aksi yönde hareket etmesi durumunda CHP ortadan bölünmüş manzarasına yol açacağı ve Akşener'in bunu bilinçli şeklinde yaptığı yorumlar vardı. Başkanların Akşener'e gitmesi çok büyük sürpriz olurdu. Kemal Bey'in "Dik duralım gerek yok bu saatten sonra" tavrı üzerine gitmekten vazgeçtiler. En azından böyle düşünceleri varsa bile ihtimal dışı gibi görünüyor.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Cihan Paçacı önemli bir açıklama yaptı İYİ Parti'de. "Masadan kalkmadık kaldırıldık" ifadesi önemliydi. Masada Meral Hanım'a büyük bir kabalık edildiği altı çiziliyor İYİ Parti'de, hemen Karamollaoğlu konuyu açtıktan sonra Gültekin Uysal'a söz veriliyor, 'Benim adayım Kemal Bey' diyor. Oylamaya gidiliyor 4 parti birden Kemal Bey'in adaylığı için olumlu oy veriliyor. Meral Hanım'a söz hakkı verilmeden oylamaya gidiliyor. İkincisi Meral Akşener'in bir anket göstererek "Bakın başka seçenekler var." demesi sözünü bitirmeden Kılıçdaroğlu'nun 'onlar görevinde kalacak' demesi bunlar da sıkıntıya sebebiyet verdi.

  Meral Akşener'in imzalanan metinde Kılıçdaroğlu'nun "Dilerseniz siz imza atmayın" demesi de Akşener'de ciddi kızgınlığa sebep verdi. "Masadan biz kalkmadık ama 5 kişi masayı alıp kaçmaya karar verdiler. Biz masada duruyoruz neden duruyoruz, ortak akıl istişare gibi temellere dayandığı için. Ama gördük ki hoşgörü tahammül ortak akıl kalmamış. Bu son toplantı planlıydı masayı alıp kaçtılar." mesajları veriliyor İYİ Parti'de.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  İYİ Parti'nin Cumhur İttifakı'na yanaşma gibi bir düşüncesi yok. Masada olsak da olmasak da masadaki doğruları desteklemeye devam ederiz diyorlar. Parlamenter sisteme geçiş, demokrasi standartlarının yükseltilmesi. Mevcut yönetimin gitmesi zaten bunlar bizim teklifimizdi biz bu metinlere imza attık bunların arkasındayız bu görüşte beyanlar vermeye devam edeceğiz.

  (Cumhurbaşkanlığı adaylığı) GİK toplantısında çok somut olmasa da oraya çekilebilecek bir cümle kurduğu söyleniyor Akşener'in "Bizim cumhurbaşkanlığı adaylığından feragatimiz masadaki sorumluluğumuzla alakalıydı. Masada feragat etmek zorundaydık ama bugünkü şartlar içinde herkes her sorumluluğu alabilir." mesajını vermiş. Bu cumhurbaşkanı adayı olacağım anlamına gelmez elbet ama feragati de çok geçerli sayılmıyor artık. Güçlü bir parti grubu ile Meclis'e girmeyi hedefleyecektir.

   

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow