İYİ Parti'deki istifanın perde arkası: Paçacı'nın istifası masaya nasıl yansıdı?

İYİ Parti'deki istifanın perde arkası: Paçacı'nın istifası masaya nasıl yansıdı?

Dün gözlerin çevrildiği altılı masada aday değil, aday belirleme süreci görüşüldü. Peki, liderler aday belirlenmesi sürecine dair ne kararlar aldı? İçerde neler konuşuldu? 13 Şubat toplantısının önemi ne? Aday o gün açıklanır mı? Cihan Paçacı'nın istifası masaya nasıl yansıdı? CNN TÜRK Ankara Temsilcisi Dicle Canova aktardı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

İşte Dicle Canova'nın açıklamaları:

ALTILI MASA ADAYINI 14 ŞUBAT'TA MI DUYURACAK?

13 Şubat 6 liderin ilk kez masa etrafında gelmesinin yıldönümü. Tam 1 yıl sonra 12'nci kez bu kez cumhurbaşkanı adaylarını netleştirmek için toplanacaklar. O gün aday belirlenecek ama açıklanması özel bir lansman ile yapılacak. Açıklama 14 Şubat da olabilir. Bu da bir seçenek deniyor.

YOL HARİTASI NEDEN AÇIKLANMADI?

Dünkü açıklamada liderlerin olası hükümetteki pozisyonunun da yer alması beklenen yol haritası için "Tamamlama aşamasına geldiğimiz geçiş sürecinin yol haritasını, cumhurbaşkanı adayını belirleme süreciyle beraber nihai değerlendirme sonrası kamuoyuyla paylaşacağız" ifadesi yer almıştı. Edindiğim bilgilere göre yol haritası konusunda büyük oranda anlaşma sağlandı. Cumhurbaşkanı adayı ile birlikte açıklanacak olmasının nedeni metnin olası adayın ağzından kaleme alınmasına karar verilmesi. Konuştuğum kaynaklar, "Adayı kısıtlayan, vesayet altına alan bir görüntü yerine, adayın ilanından sonra kendisinin demokratik taahhütleri olarak ilan edilecek" dedi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

ADAYIN, 7-8 MADDELİK DEMOKRATİK TAAHHÜTNAMESİ OLACAK

Metnin "Eğer seçilirsem iktidara geldiğim gün" diye başlayan 7-8 maddelik bir taahhütname olacağı belirtiliyor. "Şunları yapacağım", "şunlarla birlikte yöneteceğim" ve "şu şekilde yöneteceğim" gibi ifadeler olacağı, hangi kritik karar ve atamaları istişare ile yapacağını da cumhurbaşkanı adayı o taahhütnamede açık açık ifade edeceği belirtiliyor.

Burada 6 liderin pozisyonu merak konusu. Halen masada başkan yardımcılığı seçeneğinin olduğu sadece bunun ne şekilde uygulanacağı üzerinde müzakerelerin sürdüğü bilgisini aldım. Başkan yardımcılığı, ayrı liderler, ayrı bir çeşit danışma kurulunda görev yapabilir. Halen müzakereler sürüyor.

CİHAN PAÇACI’NIN İSTİFASININ ARKA PLANI

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Önce şunu söyleyeyim. Şaşırtıcı oldu verdiği demeç. Çünkü parti içinde konuşma yasağı var. Bir süredir en yakın kurmay olarak bunu deldi. Ayrıca Paçacı bugüne kadarki parti içi değerlendirmelerde benim edindiğim bilgilere göre hep Kemal Kılıçdaroğlu'nun adaylığına itiraz edenlere karşı, bunun olasılığının yüksek olduğunu ve belki de en doğru ismin Kılıçdaroğlu olabileceğini vurgulayan biri. Partinin bu realiteye göre talep ve politikalarını belirlemesi gerektiğini de yine en son yapılan başkanlık divanı toplantısında dile getirdiğini öğrendim.

O zaman "Akşener’in bilgisi dahilinde mi konuştu?" sorusu akıllara geliyor. 6'lı masa toplantısı öncesi verdiği demeç için öncelikle Meral Akşener ile önceden konuşmadığı, Akşener'in bilgisi dahilinde olmadığı belirtiliyor.

Liderleri karşılayanlar arasındaydı. Dolayısıyla toplantı sürerken istifa etmesi dikkat çekmişti. "O ana kadar sorun yoktu, peki sonra ne oldu?" soruları gündemdeydi. Akşener'in bu demeçle ilgili kendisine iletilen rahatsızlıklarla birlikte harekete geçtiği ve toplantı sürerken Paçacı'ya "İstifa et" mesajını gönderdiğini öğrendim. 6 lidere de 1 cümle ile bu konuda bilgi verdiği söyleniyor. Paçacı da zaten hemen açıklamasını kaleme alıp partiden ayrıldı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Peki, neden böyle bir demeç verdi? Genel başkanın elini rahatlatmak için yaptığı söyleniyor. Yani partinin genel havasını yansıtıp, siyasetçinin sokağı ve parti tabanını göz ardı edemeyeceği, dolayısıyla bazı çekincelerine bu gözle bakılıp belki de elini rahatlatacak bazı güvencelerin verilmesi gerektiği yönünde bir mesaj vermek istemiş olabilir.

Bir yandan da bu durum Akşener'in elini rahatlatmakla birlikte 6'lı masada liderlere Paçacı ile ilgili durumu aktararak, masaya verdiği önemi de bu şekilde somut göstermiş olduğu yorumları da yapılıyor.

6'lı masa, 11'inci kez toplandı

6'lı masa, 11'inci kez toplandı