hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  İYİ Parti'den CHP'ye ittifak için "büyükşehir" şartı

  { title }

  SONRAKİ VİDEO

  İYİ Parti ile CHP, yerel seçimlerde iş birliğine gidecek mi? İYİ Parti Grup Başkanvekili Erhan Usta'dan iş birliği için "büyükşehirler" şartı geldi. Usta, yerel seçimlerde bazı büyükşehir belediyelerinin İYİ Parti'ye bırakılması şartıyla CHP ile iş birliği yapılabileceğini söyledi. Erhan Usta, "Hep bir taraftan fedakarlık beklemek olmaz" ifadelerini kullandı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  "GEÇEN SEFER SİYASİ İKLİM DEĞİŞSİN DİYE TALEP YOKTU"

  Seçim bitti, ittifak da bitti mi? Gözler bir yandan CHP içindeki tartışmalara çevrilmişken, bir yandan da İYİ Parti-CHP ittifakının ne olacağında. İYİ Parti Grup Başkanvekili Erhan Usta'dan dikkat çeken bir açıklama geldi. İş birliği için büyükşehirler şartını öne sürdü. "Geçen sefer de hiçbir tane büyükşehir talep edilmeden sırf işte bugünkü siyasal iklim değişsin diye yapılmış bir işbirliğiydi. Siyasi partiler yan yana geldiğinde hep bir taraftan fedakarlık beklemek olmaz. Benim kişisel fikrim ittifakta anlaşılırsa elbette İYİ Parti'ye de bir kısım büyükşehirlerin bırakılması kaydıyla seçim işbirliği olabilir" dedi.

  İYİ PARTİ HANGİ BELEDİYELERİ İSTEYECEK?

  Peki, yerel seçimlerde bir işbirliği olursa nasıl olacak? Erhan Usta, "Tek taraflı fedakarlıkla yürümez. Karşılıklı olması lazım. Belediye ismi söylemek olmaz. Oturulur, konuşulur" yanıtını verdi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  İYİ Partiden CHPye ittifak için büyükşehir şartı

  İŞBİRLİĞİ SÜRECİ İÇİN MASADAKİ FORMÜLLER

  İşbirliği süreci için masada bir kaç formül var. İYİ Parti'deki öne çıkan görüş ittifakın İYİ Parti'ye zarar verdiği. Partide iki seçenek konuşuluyor. Biri ittifakın sonlandırılması ve İYİ Parti'nin yoluna tek başına devam etmesi. İkincisi ise sadece CHP ile ittifak yapılması, DEVA, Gelecek, Saadet ve Demokrat Parti ile yolların ayrılması.

  CHP ile yerel seçimlerde ittifakın devamı şarta bağlanabileceği iddiaları da var. Yerel seçimlerde ittifakın sürdürülmesi halinde aralarında Antalya'nın da olduğu bazı büyükşehir belediyelerinin İYİ Parti'ye bırakılması da yer alıyor. Bu kentlere Isparta'nın da eklenebileceği konuşuluyor.

  İYİ Parti'nin 24-25 Haziran'da gerçekleştireceği kongre süresinin ardından yerel seçimde işbirliği konusundan tablonun netleşmesi bekleniyor.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow