İYİ Parti'nin ittifak kararı ne olacak?

İYİ Parti'nin ittifak kararı ne olacak?

{ title }

SONRAKİ VİDEO

Seçimlerin ardından İYİ Parti'den Millet İttifakı’nın bittiği, diğer seçimler için iş birliğinin devam edeceği yönünde açıklamalar geldi. İYİ Parti özellikle kurultay sürecinin ardından yol haritasını şekillendirecek. Partide sadece CHP ile ve şartlı olarak yola devam edilebileceği dillendiriliyor. Peki o şartlar neler? Detaylar haberimizde.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

İYİ Parti, seçimden sonra Millet İttifakı’nı değerlendirmeye aldı. ‘İş birliği devam edebilir’ vurgusu yapılıyor. Ancak birçok formül ve talepler de masada.

İYİ Parti’deki öne çıkan görüş ittifakın İYİ Parti’ye zarar verdiği. Partide iki seçenek konuşuluyor. Biri ittifakın sonlandırılması ve İYİ Parti’nin yoluna tek başına devam etmesi. İkincisi ise, sadece CHP ile ittifak yapılması, DEVA, Gelecek, Saadet ve Demokrat Partisi ile yolların ayrılması. Ancak internet sitesi Diken'de yer alan habere göre, CHP ile yerelde ittifakın devamı şarta bağlanacak. Yerel seçimlerde ittifakın sürdürülmesi halinde aralarında Antalya’nın da olduğu bazı büyükşehir belediyelerinin İYİ Parti’ye bırakılması da yer alıyor. Bu kentlere Isparta’nın da eklenebileceği konuşuluyor.

İYİ Partinin ittifak kararı ne olacak

Bir yandan yerel seçim süreci gündemde diğer yandan da kongre hazırlıkları. İYİ Parti 24-25 Haziran’da kongresini gerçekleştirecek. Akşener’in kurultaya tek aday olarak gitmesi bekleniyordu. Ancak, İYİ Parti Merkez Disiplin Kurulu Başkanı Ethem Baykal, parti içinde 'ortak akıl platformu' kurulduğunu açıkladı. Sert ifadelerin yer aldığı bir açıklama yayınlayan Baykal, "Başarısızlığın hesabı verilmeli. Türk milliyetçilerinin tasfiyesi durdurulmalıdır" gibi talepleri dillendirdi.

Ethem Baykal, o taleplerin yerine getirilmemesi halinde kongrede atacakları adıma dikkat çekti. "Kongrede partimizin kuruluş ilkelerimize bağlı yeni bir kadro ve genel başkan adayı ile yola devam edeceğimizi Türk milletine saygı ile duyururuz." diye konuştu.

Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber