İYİ Parti'nin kararının yansımaları... AK Parti ve MHP'den yorum geldi

İYİ Parti'nin kararının yansımaları... AK Parti ve MHP'den yorum geldi

KAYNAKCNN TÜRK

Cumhur İttifakı da İYİ Parti'nin 2024 yerel seçimlerine tek başına gitme kararını yakından takip ediyor. MHP'ye göre İYİ Parti'nin ittifak arayışı seçimlere kadar devam eder. AK Parti de ise "Doğru adımlar atarsak sonuç alırız. Reaksiyon almamız gerekmiyor" görüşü hakim.

Haberin Devamıadv-arrow
Haberin Devamıadv-arrow

İYİ Parti'nin Mart 2024'teki yerel seçimlere CHP ile ittifak yapmadan müstakil olarak girme kararı siyasetin gündeminde. O karar Cumhur İttifakı cephesinde, "Onların ne yaptığı ilgi alanımızda değil, biz kendi yolumuza devam ederiz" şeklinde yorumlandı.

İYİ Parti'nin kararı genel seçimlere birlikte giren Millet İttifakı'nın yanı sıra, Cumhur İttifakı'nca da yakından takip edildi. Edinilen bilgilere göre Cumhur İttifakı'nda, "Biz kendi yolumuza devam ederiz" görüşü öne çıktı. Diğer siyasi partilerin ne yaptığının ilgi alanlarına girmediğini düşünen Cumhur İttifakı kurmayları, "Ancak elbette yeni duruma uygun yeni stratejiler geliştirilir" değerlendirmelerinde bulundu.

AK Parti kurmayları, İYİ Parti'nin kararının her büyükşehirde farklı sonuçlar doğurabileceği kanaatinde. Bu sonuçların tek tek irdeleneceği, bu çalışma sırasında İzmir, Antalya, Adana ve Manisa gibi şehirlerin özellikle mercek altına alınacağı ifade ediliyor.

"REAKSİYON ALMAMIZI GEREKTİRECEK BİR DURUM YOK"

Haberin Devamıadv-arrow
Haberin Devamıadv-arrow

AK Parti kurmayları, İYİ Parti'nin kararının ardından teşkilatlardan gelebilecek istifalara dikkat çekerek, taban nezdinde kopmaların sürebileceğini işaret ediyor. İYİ Parti'nin tek başına seçime gitmesinin Cumhur İttifakı'na etkisinin ne olacağı sorusuna ise kaynaklar, "Reaksiyon almamız gerektirecek bir durum yok. Kendi hazırlığımızı yapıyoruz. Birlikte de ayrı da hareket etseler biz doğru adımlar atarsak sonuç alırız" yanıtını veriyor.

"ANKARA VE İSTANBUL'U ALACAĞIZ GÖZ KOYDUK"

Peki, İYİ Parti'nin kararına MHP cephesi ne diyor? Edinilen bilgilere göre MHP kurmayları İYİ Parti hakkında, "Oyun oynuyorlar, bu defter kapanmaz. 3 ay boyunca ittifak meselesi daha çok gündeme gelir. İYİ Parti de CHP de ittifak yapalım diye yol arayacaktır" görüşlerini dile getiriyor. MHP kaynakları, "İttifak etseler de etmeseler de biz Ankara ve İstanbul'u alacağız, göz koyduk" değerlendirmesinde bulunuyor. İYİ Parti'nin bu kararı olmasının normal olduğunu dile getiren MHP kaynakları, "Çünkü bir kez daha kararlarından dönselerdi rezil olacaklardı. O yüzden bu konu tekrar açılacak. Çünkü istekliler ama şu an dönemiyorlar. Mümkün olan her yerde ittifak yapmak isterler" değerlendirmelerinde bulunuyor.

 

Sıradaki Haberadv-arrow
Sıradaki Haberadv-arrow