hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Kabinenin en yaşlı ve en genç üyesi kim?

  { title }

  SONRAKİ VİDEO

  Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nin ikinci kabinesini oluşturan isimler arasında siyasi geçmişi olan isimlerin yanı sıra bürokrasi tecrübesi olanlar da var. Kabinenin 40 yaş altı tek bakanı bulunurken, ağırlık Doğu ve Güneydoğu Anadolu ile İç Anadolulu Bakanlarda. Şimdi yeni kabine üyelerine daha yakından bakacağız...

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  YENİ KABİNE AÇIKLANDI

  Cumhurbaşkanı Erdoğan, yeni sistemin 2. kabinesini açıkladı. Peki, yeni bakanların daha önce görevleri neydi? Kabinenin en yaşlı ve en genç üyesi kim? Yeni kabinede en yaşlı üye 69, en genç üye 39 yaşında. Hem siyasetten hem de bürokrasiden gelenler isimler dikkat çekiyor. İki üye ise değişmedi, görevine devam ediyor.

  EN YAŞLI ÜYE 69 YAŞINDAKİ MİLLİ SAVUNMA BAKANI GÜLER

  Yeni kabinenin en yaşlı üyesi Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler oldu. 1954 doğumlu olan Güler, 69 yaşında. Güler'i 1957 doğumlu 66 yaşındaki Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki takip ediyor. En yaşlı üçüncü üye 1963 doğumlu 60 yaşındaki Ticaret Bakanı Ömer Bolat.

  KABİNENİN EN GENÇ ÜYESİ KİM?

  Kabinede 40 yaşın altında bir bakan var. O isim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır. Kacır, 1984 doğumlu ve 34 yaşında. Kacır'ı 1982 doğumlu Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş takip ediyor. Göktaş aynı zamanda kabinedeki tek kadın bakan. En genç üçüncü bakan ise Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  YENİ BAKANLAR ARASINDA DAHA ÖNCE BAKAN OLANLAR KİM?

  Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ile Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, önceki kabinedeki görevlerini sürdürüyor. Ancak daha önce bakanlık yapan 4 isim daha yeni kabinede görev aldı. Özhaseki, Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ve Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz daha önce bakanlık görevlerinde bulundular.

  Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uralıoğlu, Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin ise bürokrasiden gelen isimler arasında.

  Bakanların memleketlerine bakıldığında ise Doğu ve Güneydoğu Anadolu'dan 5, Karadeniz'den 4, İç Anadolu ve İstanbul'dan 4'er bakan çıktı. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Göktaş ise Brüksel doğumlu.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow