Kademeli normalleşme nasıl olacak?

Video: Kademeli normalleşme nasıl olacak?

Tam kapanmada sona gelindi. Artık herkesin gözü kulağı pazartesi gününde. Türkiye nasıl normalleşecek? Kademeli normalleşmenin ilk adımı hangi alanlardan başlayacak? Detaylar haberimizde...

TAM KAPANMA BİTİYOR

17 günlük tam kapanma 17 Mayıs'ta sona eriyor. Gözler pazartesi gününde. Peki, Türkiye nasıl normalleşecek? Türkiye'nin nasıl normalleşeceği kabine toplantısında netleşecek. Mevcut şartlarda pazartesi günü ek bir genelge gelmez ise kapalı işyerleri açılabilecek. Ancak ek bir genelgenin gelip gelmeyeceği henüz netlik kazanmadı.

KEPENK AÇILMADA ÖNCELİK KÜÇÜK ESNAFTA OLACAK

Edinilen bilgiye göre normalleşme takvimi kademeli olacak. Yani bir anda normalleşme yaşanmayacak. Bu için de hummalı bir çalışma yürütülüyor. Kademeli açılmada önceliğin küçük esnafta olması bekleniyor. Bu kapsamda da ilk olarak berber, terzi, kuaför gibi küçük işletmelerin açılabileceği konuşulurken, restoran ve kafelerin de dış alanlarını kullanarak saat ve müşteri kotasıyla açılabileceği ifade ediliyor.

Normalleşme sürecinde merak edilen bir diğer başlık da akşam sokağa çıkma kısıtlaması olacak mı? Kapanma öncesi uygulanan 21.00'de başlayan kısıtlama uygulamasının bir süre daha devam ettirilebileceği de konuşuluyor. Aynı zamanda hafta sonu kısıtlama olacak mı? Bu da kabine toplantısı sonrası netleşecek.

Ve okullar... Öğrenciler bu dönemde bir daha yüz yüze eğitime geçebilecek mi? Bu sorunun yanıtı da kabine toplantısında netleşecek ancak genel eğilim bu eğitim döneminin uzaktan eğitimle tamamlanması yönünde.

Kademeli geçişte bir diğer basamak da düğün ve toplu organizasyonlar için olacak. Düğün, nişan, taziye, asker uğurlama gibi kalabalığın bir araya geleceği organizasyonlara ise vaka sayılarının daha da düşmesinden sonra izin verilmesi bekleniyor. Özellikle bu organizasyonların da daha önce belirlenen ve rehberde yayınlanan kurallar çerçevesinde gerçekleştirilmesi planlanıyor.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS