hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Kadına şiddete uzman savcı bakacak

  Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’ın imzasıyla tüm başsavcılıklara aile içi ve kadına karşı şiddetin önlenmesi hususunda genelge gönderildi. Genelgeyle aile içi ve kadına karşı şiddet suçlarıyla etkin mücadeleye vurgu yapıldı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Aile ve kadına yönelik şiddet istismar vakalarında uzman savcılar gelecek. O savcılar sadece bu vakalara bakacak. Adalet Bakanlığı kadına ve çocuğa yönelik şiddet istismar vakalarında daha etkin mücadele için genelge yayımladı. Tüm başsavcılıklara gönderilen genelge, şiddet vakalarında uzman savcı uygulamalarını etkin hale getirecek.

  Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, “Cumhuriyet Başsavcılıklarına doğrudan yapılan şikayet başvurularında mağdurun beyanı bizzat cumhuriyet savcısı tarafından alınacak.” ifadelerini kullandı.

  Mağdur savcılığa müracaat ettiğinde onun beyanını kolluk kuvvetleri değil bizzat savcı alacak. Ayrıca mağdur özel ortamda dinlenecek. Yani şüpheli ile yüz yüze gelmesi durumu söz konusuysa savcı mağduru uzman aracılığıyla adli görüşme odasında dinleyecek.

  - Şiddet, istismar vakalarına uzman savcı bakacak

  - Mağdurun beyanını kolluk değil savcı alacak

  - Genel tedbir değil vakaya uygun tedbir uygulanacak

  - Fail cezaevinden ayrılırsa mağdur zarar görmesin diye polise bildirilecek

  Genelgeyle özellikle nitelikli ve tekrarlanan şiddet vakalarının önlenmesi için şüpheli hakkında uzaklaştırma ile birlikte elektronik kelepçe ile takip gibi gerekli tedbirlerin alınması gerektiği de vurgulandı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Kasten öldürme, yaralama, çocuğun cinsel istismarı, nitelikli cinsel saldırı ve ağırlaşmış işkence suçlarından tutuklu ya da hükümlüler cezaevinden tahliye olur ya da firar ederse cezaevi müdürlüğünün mağdurun bulunduğu yeri kolluk kuvvetlerine bildirmesi gerekiyor. Genelge ile buna ek olarak izin nedeniyle cezaevinden ayrılma durumunda da aynı şekilde bildirim yapılması istendi.   

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow