hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Kamu personeline sakal serbest

  Danıştay 12. Dairesi, erkek kamu personelinin her gün tıraş olmasını gerektiren yönetmelik hükmünü iptal etti. Karar, Kamu Personeli Kılık Kıyafet Yönetmeliği'ne de girdi. Buna göre erkek kamu personeli artık sakal bırakabilecek.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Erkek kamu personeli artık sakal bırakabilecek. 1982’den bu yana yürürlükte olan hüküm değişti. Danıştay’ın sakal kararı mevzuata girdi.

  Diyarbakır Silvan Devlet Hastanesi'nde görev yapan bir psikiyatri uzmanı, sakal uzattığı gerekçesiyle aldığı disiplin cezası üzerine başlattığı hukuk mücadelesini kazandı. Kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan personelin kılık ve kıyafetine dair yönetmeliğin, erkek personelin kılık kıyafet bölümünde yer alan "Hergün sakal tıraşı olunur ve sakal bırakılmaz" hükmü iptal edildi.

  Danıştay 12. Dairesi'nin 20 Nisan'da aldığı karar, kılık kıyafet yönetmeliğine de işlendi. Buna göre artık erkek kamu personelinin her gün sakal tıraşı olma sorumluluğu bulunmayacak. Psikiyatri uzmanının başvurusu önce reddedilse de Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu’nca yapılan temyizde karar bozularak, yeni bir karar alınmak üzere dosya Danıştay 12. Dairesi'ne geri gönderildi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  12. Daire, dosyayı yeniden inceleyerek yönetmelikteki erkek personelin hergün sakal tıraşı olmasını ve sakal bırakamayacağını belirten hükmü iptal etti. Karar, Kılık Kıyafet Yönetmeliği'ne de girdi.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow