hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Kamu yapay zeka projelerine destek

  { title }

  SONRAKİ VİDEO

  Yapay zeka projelerine yeni destekler geliyor. TÜBİTAK, kamu kurumları ar-ge projelerini destekleme programı kapsamında yeni bir çağrı dönemi açtı. Başvuruları başlayan, kamu yapay zeka ekosistemi çağrısı kapsamında 7 temadaki projelere destek verilecek.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  TÜBİTAK, kamu kurum ve kuruluşlarının ihtiyaç duyduğu yapay zekâ çözümlerinin geliştirilmesi için çağrıya çıktı. Finans teknolojileri ve akıllı tarım gibi alanların da içinde oluğu 7 temadaki projelere destek verilecek.

  Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kaçır, TÜBİTAK Kamu Kurumları Araştırma Ve Geliştirme Projelerini Destekleme Programı kapsamında “Kamu yapay zekâ ekosistemi-2023” çağrısının başvuruya açıldığını duyurdu. Proje kapsamında elde edilecek bilgi birikimi, kamu kurum ve kuruluşları için kullanılacak.

  Proje başvurusu yapacak konsorsiyumlar, öncelikle TÜBİTAK’la iş birliği protokolü imzalayacak. Hazırlanacak projeler, 31 Ekim’e kadar sisteme kaydedilecek. Çağrıda, Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi müşteri kurum olarak yer alıyor. Çağrı, finans teknolojileri, akıllı üretim sistemleri, akıllı tarım, gıda ve hayvancılık, iklim değişikliği ve sürdürülebilirlik, e-ticaret teknolojileri ve akıllı eğitim teknolojileri temalarını kapsıyor.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Bakan Kaçır, “Hayatımızın en ihtiyaç duyulan noktalarına yapay zekâ çözümleri getirilmesinin önünü açıyoruz. Bu çağrıyla bilgiyi üreten, geliştiren ve kullanan kurumların bir araya gelmesini hedefliyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow