Kar kuraklığı arttı

Kar kuraklığı arttı

{ title }

SONRAKİ VİDEO

Dünya genelindeki kuraklık boyutunu artırmaya devam ediyor. Yalnızca sağanak değil, kar yağışı da azalıyor. Öyle ki son 50 yılda ülke genelinde karla kaplı gün sayısı yüzde 90 azalarak 2 buçuk güne kadar düştü. Detayları, Namık Kemal Üniversitesi’nden Prof. Dr. Lokman Hakan Tecer aktardı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Sıcaklıklar artıyor, yağışlar azalıyor, dünya genelinde oluşan kuraklık, karla kaplı gün sayısını her geçen yıl düşürüyor. Namık Kemal Üniversitesi’nden Prof. Dr. Lokman Hakan Tecer kar yağışının azalmasını “Tarımsal araziler ve doğal yapıların üzerini kentlerle, beton örtüleriyle, sanayi bölgeleriyle kapladığımız zaman orada ısıyı hapsediyor bu yapılar bu da bölgesel olarak orasının daha fazla ısınmasına sebebiyet veriyor bunlara ısı adacıkları diyoruz ki, bunlarda sıcaklığı arttıran etkenlerdir. Sıcaklıkların artması yağışların azalması doğal olarak karla kaplı günlerde bir azalma meydana getiriyor” sözleriyle açıkladı.

Kar kuraklığı arttı

Bu yıl mevsimler geç geldi, istenilen yağış da düşmedi, iklimlerin değişmesi de kurak geçen günleri artırdı. Karla kaplı gün sayısı da yüzde 91 oranında düştü.

Tecer, “Bunları biz iklim değişikliği, küresel ısınmayla ilişkilendiriyoruz. Karlı günlerin sayısında iklim değişikliği ile azaldığını gösteren çalışmalar var” derken ne yapılması gerektiğiyle ilgili de “İklim değişikliğine uyumlu bir hayat benimsememiz gerekiyor. Öncelikle zihniyetimizin değişmesi, çevreye duyarlı daha az karbon salınımı yapan aktiviteleri günlük yaşantımızda bireysel tercihimiz alanına getirmeliyiz” ifadelerini kullandı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber