hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Kara günün üzerinde 8 yıl geçti! SOMA

  Cumhuriyet tarihinin en büyük iş faciası, Soma. Facianın ardından tam 8 yıl geçti. Şehit olan 301 madencinin yakınlarının acısı bir kez daha tazelendi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  301 eş, 301 baba 301 anne. Yetim kalan yüzlerce çocuk. Dile kolay 8 yıl. Ekmek parası için girdikleri madenden kara haberleri çıktı 301 madencinin Soma'da.

  2014 yılının Mayıs ayıydı. Vardiya değişimi sırasında Soma Holding'e ait maden ocağında çıkan yangın büyümüş, galeriler dumanla dolmuştu. 96 saat süren kurtarma çalışmalarında, 301 madenci ise yaşamını yitirmişti. Ülkeyi yasa boğan maden faciasında 432 çocuk yetim kaldı.

  Kara günün üzerinde 8 yıl geçti SOMA

  Facianın hemen ardından başta devlet tarafından verilen konutlar olmak üzere 301 aileye yardım yağdı. Aralarında holdingin yönetim başkanı ve genel müdürünün de bulunduğu 6'sı tutuklu, 51 kişi için dava açıldı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Bilirkişi raporları Soma'da yaşananların bir kaza değil ihmaller zincirinin sonucu olduğunu söylese de, davanın 11 Temmuz 2018'deki karar duruşmasında şirket patronu Alp Gürkan ve 37 kişi beraat etti. Şirketin Yönetim Kurulu Başkanı Can Gürkan'la birlikte 14 kişiye de hapis cezası verildi. Sanıklar "olası kastla" değil "taksirle adam öldürme" suçundan ceza aldı.

  İzmir Bölge Adliye Mahkemesi 14. Ceza Dairesi de hapis cezalarını yerinde bulup, şirketin yönetim kurulu başkanı Can Gürkan'a da yurt dışı yasağı koyarak tahliye etti.

  Yargıtay 12. Ceza Dairesi'nin yerel mahkeme kararını bozması sonrası yeniden yapılan yargılamada Can Gürkan'a 20 yıl, maden mühendisleri Adem Ormanoğlu ve Efkan Kurt'a da onkişer yıl altışar ay hapis cezası verilmiş, Haluk Evinç ise beraat etmişti.

  Yargıtay 12. Ceza Dairesi, yeniden yargılama sürecinin tamamlanmasının ardından 4 Nisan 2022'de yerel mahkemenin kararını onamıştı.

  Facianın 8. yıl dönümünde, acı bir kez daha katlandı. Madenciler için acının yıl dönümünde anma töreni düzenlenecek.

  Şehit madencilerin çocukları; yüzünü bile hatırlayamadıkları babalarının mezarlarına çiçekler bırakacak.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow