hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Kara sınırının yüzde 36'sına duvar örüldü

  Türkiye 2 bin 949 kilometrelik kara sınırının bin 67 kilometresini güvenlik duvarı ve devriye yolu ile tahkim etti. Başarılı terör operasyonları sonucunda ise yurt içindeki terörist sayısı 120'ye geriledi. Suriye'nin kuzeyinde yapımı tamamlanan briket ev sayısı ise 68 bini geçti.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Türkiye kara sınırlarının yüzde 36'sına güvenlik duvarı inşa etti. Yurt içindeki terörist sayısı ise 120’ye düştü.

  2023 yılı Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programı yayımlandı. Programda savunma ve güvenlik başlığı altında sınırlardaki tedbirler ve terörle mücadelede gelinen son durum yer aldı. Buna göre, 2022 yılı ekim ayı itibariyle 2.949 km olan kara sınırlarının 1.067 km olan yüzde 36,2'lik kısmına güvenlik duvarı ve devriye yolu inşa edildi. İran ve Irak sınırındaki tahkimat çalışmaları da sürüyor.

  Güvenlik duvarı inşa edilen alanlarda aydınlatma, kamera ve algılama sistemleri ile elektro-optik kule gözetleme sistemleri de yapılıyor. Yurt içinde devam eden terör operasyonları da PKK'nın Türkiye'deki varlığına darbe vuruyor. Programdaki verilere göre, yurt içi terörist sayısı 120'ye düştü. PKK/PYD terör örgütüne katılım sayısı da düşüyor. 2021'de katılım sayısı 51 oldu.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Suriye'nin kuzeyinde terör operasyonları ile güvenli hale getirilen bölgelerde 68.713 briket ev inşa edildi. O bölgelere yaklaşık 530 bin kişinin gönüllü geri dönüşü sağlandı.

  Bu arada yurt içindeki denetim sistemleri de günden güne güçlendiriliyor. Verilere göre Eylül 2022 itibariyle ülke genelinde toplamda 24.526 KGYS kamerası ile 3.822 plaka tanıma sistemi noktası kuruldu.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow