hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Karadeniz Gaz’ında son durum! Cumhurbaşkanı Erdoğan 20 Nisan'da ne açıklayacak?

  { title }

  SONRAKİ VİDEO

  Karadeniz Gazının kullanıma girmesi için geri sayım sürüyor. Yerli gazın ilk ateşi 20 Nisan'da Filyos'ta yanacak. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla tören düzenlenecek. Peki Filyos’taki çalışmalarda son durum ne? Erdoğan törende bir müjde açıklayacak mı? CNN TÜRK ekibi Ahmet Türkeş ve Serdar Ekeyılmaz Filyos'tan aktardı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  CNN TÜRK muhabiri Ahmet Türkeş Karadeniz Gazı ile ilgili çalışmaların sürdürüldüğü Filyos Limanından son detayları aktardı;

  “Karadan 165 km açıklıkta sondaj gemileri, sismik araştırma gemileri ve destek gemileri çalışıyor. Yaklaşık 50’den fazla gemi gece gündüz çalışıyor. Karadeniz Gazının kullanıma sunulması için. 20 Nisan’da Karadeniz Gazı limana gelecek, karaya ulaşılacak ve ateşe verilecek. Ardından mayıs ayında kullanıma sunulacak. Tüm bu çalışmaları yürütürken bazı gemiler özellikle daha fazla yük taşıyor, daha fazla mesai yapıyor.

  Bunlarda biri ise ‘Mukavemet’ gemisi. Bu gemilerde KKTC ayrıntısı öne çıkıyor. Çünkü ‘Mukavemet’ adını KKTC’deki Türkleri koruma için kurulan bir Türk Mukavemet Teşkilatından alıyor. Şimdi Mukavemet gemisi de burada Türkiye’nin enerjisi bağımsızlığı için görev yapıyor.

   Karadeniz Gaz’ında son durum Cumhurbaşkanı Erdoğan 20 Nisanda ne açıklayacak

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  ‘Hakan İlhan’ gemisi ise Kıbrıs’ta Kanlı Noel olarak bilinen 24 Aralık 1963 yılında Tabip Binbaşı Nihat İlhan’ın öldürülen üç çocuğundan biriydi. İşte onların isimleri destek gemileri ile yaşatılıyor. Karadeniz’de Karadeniz Gazını çıkarmak için bu gemiler görev yapıyor.

  Karadeniz Gaz’ında son durum Cumhurbaşkanı Erdoğan 20 Nisanda ne açıklayacak

  Onlar liman ile açıklardaki gemiler arası bağlantıyı sağlıyorlar. Malzeme, yük ve personel taşıyorlar. Ayrıca Karadeniz’in altındaki sondaj çalışmalarına katkı sağlıyorlar.

  20 Nisan’da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla Filyos’ta bir tören düzenlenecek. Karadeniz Gazı karaya ulaşacak ve ilk kez yanacak. Türkiye Petroller Anonim Ortaklığı ekipleri, görevliler Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılacağı tören alanını hazırlamak için çalışıyorlar.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Karadeniz Gaz’ında son durum Cumhurbaşkanı Erdoğan 20 Nisanda ne açıklayacak

  Gözler 20 Nisan’da Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yapacağı konuşmada olacak. Çünkü bir müjde ihtimalinden söz ediliyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Karadeniz Gazının kullanıma sunulması ile birlikte belli oranda bir indirimin yapılabileceği veya belli miktarda gazın ücretsiz olarak sunabileceği ihtimalleri ortaya atılmıştı. İşte bu konuda TPAO Genel Müdürü Melih Han Bilgin’de net konuştu. ‘Belli seçenekler üzerinde çalışıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’a sunuldu.’ dedi. Son kararı Cumhurbaşkanı Erdoğan verecek.”

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow