Karadeniz'de yeni gaz mı keşfedildi?

Karadeniz'de yeni gaz mı keşfedildi?

Cumhurbaşkanı Erdoğan yarın ne açıklayacak? Karadeniz'de yeni bir gaz mı keşfedildi? Bu soruların cevabı merakla bekleniyor. Karadeniz'deki gaz arama çalışmalarıyla ilgili CNN TÜRK Özel Haberler Şefi Fulya Öztürk sahadaki son durumu aktardı. Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Levent Aydın'da son durumu değerlendirdi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

"Karadeniz gazında Pazartesi yeni müjde paylaşacağız" Cumhurbaşkanı Erdoğan Erzurum'dan müjde mesajını bu sözlerle verdi. Gözler hem Karadenize hem de Akdenize yeni müjdelere çevrildi.

Fatih sondaj gemisinin 2020’de Karadeniz’de Türkiye’nin tarihindeki en büyük doğalvgaz keşfini yapmasının ardından projede çalışmalar hız kaybetmeden devam ediyor. Yapılan sondaj çalışmaları ile önce Tuna-1 kuyusunda 405 milyar metreküplük gaz keşfedildi. Daha sonra Amasra-1 kuyusunda 135 milyar metrekuüplük gaz kesşfedilmişti. Toplam keşif rakamı böylece 540 milyar metreküpe çıkmıştı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Sakarya gaz sahasındaki çalışmalar sürerken ek doğal gaz keşiflerinin de yapıldığı öğrenildi. Aynı bölgede yapılan tespitlerle toplam gaz miktarının 800 milyar metreküpe kadar çıkabileceği ifade ediliyor.

Sadece Karadeniz değil Akdeniz'de de çalışmalar sürerken tüm sondaj çalışmaları sonrası 800 milyar metreküplük doğal gaz miktarının da aşılabileceği değerlendiriliyor.

Karadeniz gazının evlerde hizmete sunulması için çalışmalar da son hızılyla sürüyor. Gazın 2023 yılı Mart ayında kara ile buluşması ardından da 2023 yılı içinde evlerde kullanılması hedefleniyor.