hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Karlov Suikastı davasında gerekçeli karar açıklandı

  Rus Büyükelçi Karlov’un öldürülmesiyle ilgili davada açıklanan gerekçeli karar, suikastın tek amacının “Türkiye ve Rusya’nın arasını bozmak” olmadığını ortaya koydu. Mahkemeye göre Büyükelçi suikastiyle FETÖ'nün asıl hedefi, 15 Temmuz sonrası yeni darbeye zemin hazırlamaktı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Rus Büyükelçi Andrey Karlov’un öldürülmesine ilişkin FETÖ elebaşı Fetullah Gülen dahil 28 sanığın yargılandığı davada 9 Mart’ta karar çıkmıştı. Ankara 2. Ağır Ceza Mahkemesi, sanıklar hakkındaki hükmün gerekçeli kararını da tamamladı.

  Mahkeme heyeti gerekçeli kararda çarpıcı bir gerçeği daha gözler önüne serdi. FETÖ’nün suikastla sadece Türk-Rus ilişkilerini hedef almadığını vurgulayan heyet, saldırıyla ayrıca 15 Temmuz'daki hain girişimin ardından örgütteki çözülmeyi engellemeyi amaçladığını belirtti. Ayrıca heyet, terör örgütünün yeni bir darbe girişimine zemin hazırlama amacını taşıdığına da yer verdi.

  Suikastin hazırlık sürecinin tüm detaylarıyla anlatıldığı gerekçeli kararda, suikasti gerçekleştiren FETÖ’cü polis Mevlüt Mert Altıntaş'la ilgili bilgilere de yer verildi. FETÖ Elebaşı Gülen'in "FETÖ’cülerin tespit edilmemesi amacıyla bazı dini gruplar içine sızmaları" talimatının ardından Altındaş'ın, Sosyal Doku Vakfı'na girerek örgüte bilgi aktarımında bulunduğu belirtildi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Büyükelçi suikastine ilişkin davada 3 sanık 2'şer kez ağırlaştırılmış, 2 sanık ise ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılmıştı. Örgüt elebaşı Gülen’in de arasında bulunduğu firari 9 sanığın ise dosyası ayrılmıştı.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow