hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Kart aidatları gün geçtikçe artıyor

  { title }

  SONRAKİ VİDEO

  Bankalar mayıs ayı itibarıyla bu yıla ilişkin kredi kartı aidat ücretlerini ekstreye yansıtmaya başladı. Ücret kartın özelliğine ve bankaya göre değişse de 600 lirayı aşabiliyor. Peki yüksek kart aidatlarına karşı tüketicinin hakları neler? Detayları CNN TÜRK Muhabiri Kübra Aydın, Tüketici Konfederasyonu Başkanı Aydın Ağaoğlu ile aktardı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Banka-müşteri anlaşmazlıklarına bir yenisi eklendi. Mayıs ayı kart aidatları müşterileri şaşkına çevirdi.

  Kart aidatına gelen zamlar yine vatandaşın gündeminde. 150-200 lira olan aidatlar 600 liralara kadar yükseldi. Vatandaş bu duruma tepkili ancak onların da hakları var.

  Bankalar sözleşmelere "kart aidatı" maddesini yazıyor ancak tüketici okumadan imzalıyor. Müşterilerin ise kart ekstrelerini kontrol edip, aidatlara en kısa sürede itiraz etmeleri gerekiyor.

  Tüketici Konfederasyonu Başkanı Aydın Ağaoğlu konu ile ilgili detayları şu ifadelerle aktardı;

  “Kart aidatı tüketicinin onayı olmadan yansıtılıyorsa yasal değildir. Kartı hamili ‘ben bu ücreti ödemeyi kabul ediyorum’ derse o zaman buna bağlı ispatladığı takdirde yasal hale gelebilir.

  Tüketici Kanununun 31. Maddesi üçüncü fıkrası diyor ki; kart çıkaran kuruluşlar tüketicilere hiçbir aidat benzeri üyelik ismi altında ücret talep etmedikleri bir kart sunmak zorundalar. Zorunluluk kart çıkaran kuruluşlara yani bankalara verilmiş.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Kanun koyucu bunu düşünmüş. O sözleşmede tüketici aleyhine bir madde varsa bunu tüketici ile müzakere edilmesini ispat yükümlülüğünü satıcıya yani bankaya yüklemiş. Tüketiciler bunun farkına vardıkları takdirde bankanın çağrı merkezini arayarak ve internet üzerinden yazılı şekilde itirazlarını iletsinler.”

   

   

   

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow