Kentsel dönüşümde yeni kampanya

Kentsel dönüşümde yeni kampanya

{ title }

SONRAKİ VİDEO

Cumhurbaşkanı, İstanbul’da kentsel dönüşümde yeni bir kampanya açıkladı. Yararlanmak isteyen mülk sahipleri için kentsel dönüşüm maliyetinin yarısını devlet karşılayacak. Peki kim nasıl bu kampanyadan yararlanacak? Başvurular ne zaman başlıyor? Detaylar haberimizde.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

“Oturdukları evlerin riskli yapı tespitini yaptıran vatandaşlarımızın ister yerinde ister rezerv alanlarında olsun dönüşüme giren evlerinin maliyetinin yarsını devlet olarak biz vereceğiz.”

Kentsel dönüşümde yeni kampanyayı Cumhurbaşkanı Erdoğan böyle duyurdu. Peki kampanya için süreç nasıl işleyecek? Başvurular nereye yapılacak?

Öncelikle bu kampanya dahilindeki kentsel dönüşüm, gönüllü ve yerinde dönüşüm olacak. Yani bir apartmandaki mülk sahiplerinin üçte ikisi onay verirse apartman kentsel dönüşüme girecek. Ve yeni inşa edilecek konutu da TOKİ yapacak. Yapılacak konutun bedelinin yarısını devlet ödeyecek. Ama o para mülk sahibinin eline verilmeyecek. TOKİ, konutu yaparken maliyetin yarısını kendi üstlenmiş olacak.

Kentsel dönüşümde yeni kampanya

Örneğin maliyeti 1 buçuk milyon TL olan 100 metre kare 2+1 dairenin yapımına TOKİ başlayacak ve 750 bin TL’sini almayacak. Kalan tutar için tıpkı sosyal konut projesinde olduğu gibi uygun ödeme koşulu sağlanacak. %10 peşinat ile 5 bin 625 TL'den başlayan taksitlerle 10 yıl gibi vade imkanı sunulacak.

120 metrekare 3+1 daire olacaksa, 1 milyon 800 bin liralık maliyetin 900 bin lirasını devlet üstlenecek. Kalan tutar yine %10 peşinat ile 6 bin 750 TL'den başlayan taksit imkanı ile 10 yıl vadede ödenebilecek.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Kampanyadan yararlanmak isteyenler için süreç şöyle işleyecek. Mülk sahibi 26 Nisan - 29 Mayıs arasında e-devlet'ten başvuruda bulunacak.

Kentsel dönüşümde yeni kampanya

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı uzmanları başvuruda bulunulan binanın ön incelemesini yapacak, ardından protokol hazırlanacak, proje aşamasına geçilecek. Ruhsat alma süreci başlayacak. Ve ardından bina boşaltılacak, TOKİ inşaya başlayacak ve en geç 2 yıl içinde tamamlanacak, bu süreçte 10.500 TL taşınma ve aylık 5.250 TL kira yardımı yapılacak.

Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber