Kentsel dönüşümü hızlandıracak hamle

Kentsel dönüşümü hızlandıracak hamle

Otopark yönetmeliğinde yapılan değişiklikle küçük parsellerdeki kentsel dönüşümün önü açıldı. 250 metrekare ve daha küçük parsellerde bina bodrumuna ya da yanına otopark yapılamaması halinde bu ihtiyaç bölge otoparkından karşılanacak.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, kentsel dönüşümü hızlandıracak bir adım attı. Otopark yönetmeliğinde değişikliğe gitti.

Bina bazında yapılan dönüşüm projelerinde alan sorun yüzünden otopark ihtiyacı binanın bodrumunda ya da yakının çözülemiyordu. Bu da riskli yapıların yenilenmesini engelliyordu.

Bakanlık “Otopark yerleri ayrılmadıkça yapı ruhsatı, bu otoparklar inşa edilip hazır hale getirilmedikçe de yapı kullanma izni verilemez” maddesini değiştirerek bu sorunu çözdü. Bundan sonra kentsel dönüşümde 250 metrekare ve daha küçük parsellerin otopark ihtiyacı, bölge otoparklarından, yol boyu otoparkından ya da cep otoparkından karşılanacak.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Resmi Gazete’de yayınlanan yönetmeliğe göre yeni yapılara ilişkin ruhsat başvuruları, otopark bedelinin yüzde 25’inin başvuru sırasında ödenmesiyle karşılanacak. Bu yapılara ait otopark yerleri, bölge otoparkından karşılanacak şekilde idarelerce planlanacak.

Otopark bedelinin kalan yüzde 75’lik kısmı ise bölge otoparkının idarelerce karşılanmasına müteakip 30 gün içinde parsel maliklerinden tahsil edilecek