hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Kılıçdaroğlu-İnce görüşmesi ne zaman? Görüşmek için ne bekleniyor?

  { title }

  SONRAKİ VİDEO

  Türkiye adım adım seçime giderken siyaset kulisleri de hayli hareketli. CHP lideri ve Millet İttifakı adayı Kılıçdaroğlu, cumhurbaşkanı adaylığı için 100 bin imza süreci devam eden Memleket Partisi lideri Muharrem İnce'yi ziyaret edeceğini söyledi dün akşam. CNN TÜRK Ankara Temsilcisi Dicle Canova da yeni bilgileri aktardı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Kemal Kılıçdaroğlu, Muharrem İnce ile görüşeceğini açıkladı. Peki o ziyaret ne zaman gerçekleşecek? Tarih belli mi? Görüşme için ne bekleniyor? Muharrem İnce'ye cumhurbaşkanı yardımcılığı teklif edildiği iddiaları var. Bu iddia doğru mu? Değil ise Kemal Kılıçdaroğlu ne önerecek? CNN TÜRK Ankara Temsilcisi Dicle Canova kulis bilgililerini paylaştı.

  İşte Canova'nın aktardığı o kulis bilgileri:

  KILIÇDAROĞLU, İNCE İLE NE ZAMAN GÖRÜŞECEK?

  CHP lideri bu hafta da bir dizi parti ile görüşecek. 27 Mart- 31 Mart arası taslak programı çıktı. Şu an Memleket Partisi o planlamada yok. Ama "Çok geç olmayan bir aşamada görüşecek" deniyor. Son anda karar değişmezse, Nisan ayının ilk haftası görüşmenin gerçekleşebileceği belirtiliyor.

  PEKİ NE BEKLİYOR GÖRÜŞMEK İÇİN?

  CHP'nin önüne çok farklı anketler gidiyor. Bazıları şişirilmiş anket olarak tanımlanıyor. Güvenilir bazı isimlerin çalışmalarına bakılıyor. Bu çalışmalarda şu aşamada Muharrem İnce'nin oyunun yansıtıldığı gibi yüksek çıkmadığı tespiti var.

  Kılıçdaroğlu-İnce görüşmesi ne zaman Görüşmek için ne bekleniyor


  Bir de seçimin son haftası kim önde diye bakan bir seçmen tabanının varlığından söz ediliyor. Bu grubun kim öndeyse ona yüklendiği ve daha çok kim olmasın görüşünden hareket ederek isime ve partiye bakmadan karar verdiği tespitleri var. Dolayısıyla son haftada anketlerde öne çıkacak iki isim arasında karar kılınacağı diğer seçeneklerin tercih dışı kalabileceği üzerinde duruluyor.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow


  İşte bu nedenle Muharrem İnce'nin 100 bin imza toplayıp aday olması durumunda seçime etkisinin ne olacağının net olarak tespit edilmeye çalışıldığını söyleyebilirim. Bu yüzden şu anki tablo köpük mü gerçek mi onu görmek için Kılıçdaroğlu'nun sağlıklı birkaç anket sonucunu görmek istediği vurgulanıyor Mesela muhalif seçmenin İnce'nin aday olmaması çekilmesi yönündeki görüşü ile ince'nin AK Parti'den de oy alacağım sözleri çerçevesinde oyu kimden aldığının doğru tespiti de CHP için önemli olacak. İşte bu nedenle sağlıklı anketlerin sonuçları ile o görüşmeye girmek ona göre görüşmenin içeriğini şekillendirmek gibi bir yaklaşım var.

  PEKİ MUHARREM İNCE ÇEKİLİR Mİ?

  CHP cephesine göre "Sağı solu belli olmaz ama kaybettiren olmayı göze alamaz belki Kılıçdaroğlu ile bir müzakere yapar" yaklaşımı var.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  MUHARREM İNCE'YE CUMHURBAŞKANI YARDIMCILIĞI ÖNERİLDİ İDDİALARI DOĞRU MU? KILIÇDAROĞLU ONA NE DEMEYE HAZIRLANIYOR?

  Cumhurbaşkanı Yardımcılığı iddiaları doğrulanmadı. Millet İtifakı en son 12 maddelik yol haritasını imza altına aldı. Orada Cumhurbaşkanı Yardımcılığı konusunda da net ifadeler vardı.

  3. Madde- Millet İttifakına dahil partilerin genel başkanları Cumhurbaşkanı Yardımcısı olacak.

  12. Madde- İstanbul ve Ankara Büyükşehir Belediye başkanları Cumhurbaşkanı'nın uygun gördüğü zamanda ve tanımlanmış görevlerle Cumhurbaşkanı Yardımcısı olarak atanacaklardır.

  Dolayısıyla bu protokolün dışına çıkılmaz deniyor.


  Kemal Kııçdaroğlu ne önerecek müzakere konusu ne olacak şu an için net değil. Yakın kurmay ekibine de bu konuda bir şey söylemediği ifade ediliyor.

  Kılıçdaroğlu-İnce görüşmesi ne zaman Görüşmek için ne bekleniyor


  Ancak CHP'de dün de haberlerde verdik, A takımından aday olmayan isimler var. Bunlar için düşünülen bakanlıklar da şimdiden konuşuluyor. Selin Sayek Böke Ekonomi veya AB Bakanlığı. Muharrem Erkek veya Bülent Tezcan- Adalet Bakanlığı. Seyit Torun Çevre Şehircilik, Ahmet Akın Enerji Bakanlığı. Onursal Adıgüzel Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı gibi konuşulan isimler arasında.

  Hatta yeni dönemde Kılıçdaroğlu Cumhurbaşkanı seçilirse grubun başına geçecek isim Özgür Özel olarak konuşuluyor. Meclis'te grup başkanı olarak görev alması teklif edildi deniyor. Ama hiç Milli Eğitim Bakanlığı konusunda Kılıçdaroğlu'nun kurmaylarına bir şey söylemediği ifade ediliyor.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Kılıçdaroğlu-İnce görüşmesi ne zaman Görüşmek için ne bekleniyor

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  KILIÇDAROĞLU, MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI MI ÖNERECEK?

  CHP'nin olası iktidarları için hep ilk konuşulan en çok önemsenen bakanlığın MEB olduğu da hatırlatılıyor. Bir başka hatırlatma da Muharrem İnce'nin "MEB çocukluk hayalim" demesi.

  Birçok bakanlık için isimler anılırken MEB için bir ismin öne çıkmaması dikkat çekici. Bu konuda Kılıçdaroğlu'nun kimse ile konuşmadığı anlamına da geliyor dolayısıyla acaba bu bakanlık rezerv olarak mı tutuluyor? sorusu akıllara geliyor.

   

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow