Kılıçdaroğlu'ndan aday tarifi: Kavgacı olmayacak, başarı öyküsü olacak

Kılıçdaroğlu'ndan aday tarifi: Kavgacı olmayacak, başarı öyküsü olacak

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin grup toplantısında "Çatı aday olmayacak" sinyali verdi. "Herkes kendi adayını gösterecek" diyen CHP lideri, adaylarının adını açıklamadı ancak nasıl biri olacağıyla ilgili bir tarif yaptı. "Ekonomiden anlayan, bir başarı öyküsü olan biri olacak" dedi. Toplantıda Kılıçdaroğlu'na aday belirleme için yetki verildi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Abdullah Gül ismine karşı çıkıldı

Toplantı, Abdullah Gül'ün adaylığına yönelik tartışmalar eşliğinde başladı. Kapalı grupta da devam etti. Söz alan 42 milletvekilinin tamamı Abdullah Gül ismine karşı çıktı. CNN TÜRK'ün edindiği bilgilere göre; Özgür Özel, İlhan Kesici, Yılmaz Büyükerşen ve Muharrem İnce'nin aday olmasını önerenler oldu. Toplantıda konuşan İlhan kesici ise "Ben AK Parti tabanından da oy alırım" diyerek adaylık sinyali verdi.

"Muharrem İnce'den bomba açıklamalar"

Yıldırım'dan Gül sorusuna cevap

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

"Kavgayı ben yapacağım"

Toplantıda bir isim belirlenmedi. Ancak CHP lideri, adaylarının profilini tarif etti. Kemal kılıçdaroğlu, "Adayımız, bir başarı öyküsü olan, ekonomiyi bilen, bilgili birikimi yüksek olan ve ülkeyi bu değerlerle yönetebilecek birisi olacak. Kavgacı olmayacak. Kavgayı ben yapacağım, cumhurbaşkanı adayı yapmayacak" dedi.

YSK Başkanı'ndan seçimle ilgili yeni açıklama

"Herkes adayına oy verecek"

Kılıçdaroğlu'nun Abdullah Gül tartışmalarına "Bir açıklama yapılacaksa biz yaparız. Bu süreçte tek ses çıkaracağız" uyarısı yaptığı belirtildi. CHP lideri çatı adayın da olmayacağı mesajını verdi, "En az 4 muhalif aday olacak. Herkes kendi cumhurbaşkanına oy verecek. Birinci turda barajı sıfırlayacak bir ittifak ile bütün partiler Meclis'e girecek ve en az 301 milletvekilini alacağız. İkinci turda da cumhurbaşkanını seçeceğiz. Kimin adayı kalırsa onu destekleyeceğiz" ifadelerini kullandı. 

CHP heyeti SP'yi ziyaret etti

Toplantı devam ederken parti sözcüsü Bülent Tezcan ve İstanbul Milletvekili Mehmet Bekaroğlu, Saadet Partisi'ni ziyaret etti. Gün içerisinde ise Kılıçdaroğlu Akşener ile Tezcan ve grup başkanvekili Özgür Özel de Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal ile görüşmüştü. Kemal Kılıçdaroğlu, yapılacak son görüşmelerin ardından partisinin adayını açıklayacak.