hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Kimlik, ehliyet değiştirme için son tarih!

  Ehliyet ve kimliklerin uzun süredir yenileme çalışmaları var. Bugüne kadar 66 milyon vatandaş yeni tip kimlik aldı. Ehliyette de bu rakam 17 milyonu aştı. Kimlik için bir süre sınırlaması yok ama ehliyet değişimi için son tarih 2022 yılının aralık ayı. Yaklaşık 14 milyon ehliyet sahibinin o değişikliği bu tarihe kadar yapması gerekiyor.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  İçişleri Bakanlığı'nın yaptığı düzenlemeyle ehliyet, kimlik ve pasaport ile ilgili değişiklik kararı, 1 Ocak 2017 tarihinde yürürlüğe girmişti. 83.6 milyon nüfuslu Türkiye'de 4 yılda son açıklanan verilere göre, 66 milyon kişinin TC kimlik kartı değişti. Yani 66 milyon vatandaş çipli kimliğe geçti.

  Araç ehliyet belgesi sahibi 31 milyonu aşkın vatandaştan da 17 milyonu yeni tip sürücü belgesine geçti. Yeni tip sürücü belgesinin alınması için son tarih 31 Aralık 2022 olarak belirlendi. Yani yaklaşık ehliyet değişikliği yapmayan 14 milyon vatandaş için ehliyet değişikliğinde son tarih 2022 yılının aralık ayı.

  EHLİYET VEYA KİMLİK DEĞİŞİKLİĞİ İÇİN NE GEREKİYOR?

  Hem ehliyet hem de kimlik yenilemek için ilk yapılması gereken randevu almak. Randevu ya ALO 199'dan ya da 'randevu.nvi.gov.tr' internet adresi üzerinden alınıyor. Ardından gerekli belgelerin tamamlanması gerekiyor.

  Biyometrik fotoğraf her iki başvuru için de geçerli. Ehliyet başvurularında aile hekimlerinden alınacak sağlık raporu da şart. Başvuruya giderken değişim bedelinin ödendiğine dair dekontun götürülmesi gerekiyor. Belgeler verildikten, başvuru yapıldıktan sonra 1 günde yeni kimlik ya da ehliyet alınabiliyor.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Ehliyetin kimlik kartına yüklenmesi ve tek kart uygulaması da başlamıştı. Bugüne kadar bu uygulamaya başvuranların sayısı da 1 milyon 600 bini geçti.

   

   

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow