hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Kiracıyı "IBAN" oyunuyla çıkarıyorlar!

  { title }

  SONRAKİ VİDEO

  Ev sahibi kiracı anlaşmazlıkları uzun süredir gündemde. Son günlerde ise kiracılarını çeşitli gerekçelerle tahliye etmek isteyen ev sahipleri, "IBAN oyunu"na başvuruyor. Kiracıları kirayı yatırmadıkları gerekçesiyle mahkeme yoluyla tahliye ediyor. Peki, buna maruz kalan kiracı ne yapmalı? CNN TÜRK Muhabiri Merve Tokaz ile Kameraman Emir Ünlü, Avukat Gizem Gonce'ye sordu.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  EV SAHİBİ IBAN DEĞİŞTİRİP "KİRAYI YATIRMADI" DİYOR

  Son dönemde ev sahiplerinin kiracıları tahliye etmek için başvurdukları yeni yöntem "IBAN oyunu." Bu yöntem ile ev sahibi kiracısının oturduğu mülkü yakınına devrediyor. Ardından da kiracının kirayı yatırdığı IBAN numarasını değiştiriyor. Ardından ev sahibi, "kiracı kirayı ödemiyor" gerekçesiyle kiracısını dava ediyor. Konu hakkında CNN TÜRK'e konuşan Avukat Gizem Gonce, şunları söyledi:

  Bu yöntem ev sahibinin bilinçli olarak kiracıyı tahliye etmek için, kiracının kira bedelini ödemediğini gerekçe göstererek kiracıyı tahliye etmek için kullandığı bir yöntem. Bu noktada kiracı yeni bir IBAN talep ediyor ama ev sahibinin buradaki niyeti kira bedelinin kendisine gelmemesi ve kiranın ödenmediğini gerekçe gösterip kiracıyı tahliye etmek.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Kiracıyı IBAN oyunuyla çıkarıyorlar

  KİRACI "IBAN" OYUNUNA KARŞI NE YAPMALI?

  Eğer "IBAN numaram yok" diyerek kirayı ödemezseniz, bu gerekçe olarak kabul edilmiyor. O nedenle kiracıların yapması gereken şey mahkemeden tevdi mahalli tespiti davası açarak mutlaka IBAN numarasının belirlenmesini talep etmek.

   

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow