hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Kirada ek sözleşme mümkün mü?

  KAYNAKBuse Güngör / Cnnturk.com Muhabiri

  Konut kiralarında yüzde 25'lik zam sınırı devam ediyor. Kiracı bu uygulamanın devam etmesini isterken ev sahipleri enflasyon karşısında zarara uğradıkları görüşünde. Hatta şimdilerde bazı ev sahipleri ek sözleşme yapmaya başladı. Peki ev sahibi ile kiracı arasında ek sözleşme yapmak mümkün mü?

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Kirada artış oranı yüzde 25 ile sınırlandırıldı. Temmuz 2024'e kadar devam edecek. Ancak bazı ev sahipleri ek sözleşme ile belirlenen oranın üzerine çıkmak istiyor.

  EV SAHİBİ İLE KİRACI ARASINDA EK SÖZLEŞME YAPILABİLİR Mİ?

  Ancak tek taraflı dayatma kira sözleşmesinin geçerliliğini yitirmesine neden oluyor.

  Gayrimenkul Uzmanı Güvenç Kiraz, “Eğer kiracı ve ev sahibi uzlaşırlarsa bir araya gelip protokol düzenlerlerse bu geçerlidir. Mal sahibi kiracısına zorla bir metin imzalatamaz. Yüzde 25 kuralının üzerine çıkmasını isteyemez” ifadelerini kullandı.

  KONUT FİYATLARINDA ARTIŞ MI DÜŞÜŞ MÜ YAŞANIYOR?

  Güvenç Kiraz, “O yükselişe paralel bir şekilde dengede gittiğini eskisi gibi ani artışlar olmadığını net bir şekilde görebiliyoruz” sözlerini kullandı.

  Yükselen konut fiyatlarının ateşi duruldu. Hatta bazı yerlerde fahiş fiyat isteyenlerin elinde kaldı.

  Kiraz, “Bir miktar fahiş artış olan yerlerde o dönemdeki fırsatçılık diyelim. Kişilerin gayrimenkulleri satamaması nedeniyle düştü” ifadelerini kullandı.

   

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow