hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Kış lastiğinin önemi nedir?

  Megakent İstanbul adım adım kara kavuşuyor. Kış lastiği olmayanlar dikkat. Geçen yıl kar yağışında birçok sürücü yollarda kalmış, kimi de kaza yapmıştı, işte o görüntüler tekrar yaşanmasın diye uzmanlar, "Önlem alın" diyor. Peki yaz ile kış lastiği arasında ne gibi bir fark var? CNN TÜRK Muhabiri Emrah Çakmak, Yol ve Sürüş Güvenliği Uzmanı Mert İntepe ile konuştu.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  İstanbul'a kar yaklaşıyor. Meteoroloji, şubat ayının ilk haftasına dikkat çekiyor. Kar denince akla yolda kalan, kazaya karışan otomobiller geliyor. İşte bu nedenle kış lastiği hayat kurtarıyor.

  Yol ve Sürüş Güvenliği Uzmanı Mert İntepe iki lastik türü arasındanki farkı, “Bakın burada kesitler var, otomobilin kış lastiği kesiti yere basma alanı, yaz lastiği yere basma alanı basma alanında fark yoktur. Tutunmada fark vardır, çünkü yumuşaklık ve esneklik önemlidir” şeklinde açıklarken, “Hava sıcaklıkları 7 derecenin altına düştüğünde kış lastiği takılmalı” diyor.

  Kış lastiğinin önemi nedir

  Kış lastiği zorunluluğu ticari araçlar için geçerli ancak yol ve sürüş güvenliği uzmanlarına göre kaza riskini düşürmek için kış lastiği tüm otomobillere takılması zorunlu olmalı. İntepe de bu konuda, “Karda seyahat gerekli mi buna bakılacak, gerçekten kış lastiği 4 adet mi buna bakılacak, takılı değilse yola çıkmayacaksınız. Kış lastiği tüm otomobillere mutlaka zorunlu olmalı aksi takdirde kazaların önüne geçemeyiz” ifadelerini kullandı.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow