hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  İstanbul için tsunami simülasyonu: Prof. Dr. Şükrü Ersoy nerelerde görüleceğini açıkladı

  { title }

  SONRAKİ VİDEO

  İstanbul’da olası bir deprem, tsunamiyi de beraberinde getirebilir. Peki tsunami en çok nerelerde etkili olur? Dev dalgalar kaç metreye kadar yükselebilir? CNN TÜRK Muhabiri Emrah Çakmak ve kameraman Mehmet Bulut, CNN TÜRK Deprem Danışmanı Prof. Dr. Şükrü Ersoy’a sordu.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  “Marmara denizindeki bir depremden sonra tsunami tetiklenebilir.” Korkulan tehlike tsunami, depremden hemen sonra kıyıları etkisi altına alabilir.

  İstanbul'da olası bir deprem 7'nin üzerine gerçekleşebilme ihtimaline karşı uzmanlar uyarıyor. CNN TÜRK Deprem Danışmanı Şükrü Ersoy, “Depremle birlikte denizlerde de tehlike var. Özellikle iç deniz Marmara ve Akdeniz kıyılarında tsunami olabilir. İstanbul için 50 tane tsunami senaryosu var. Doğuda oluştuğu zaman batıda oluştuğu zaman kaç dakikada nereye gider onları biliyoruz. Burada tsunami senaryolarını deniyoruz, Marmara Denizi’ndeki depremden sonra tsunami tetiklenebilir, onların davranış şekillerine burada bakıyoruz. Bakın dalgalar peş peşe geliyor. Ne tür etkiler yaptığına bakıyoruz hem önümüz kıyı şeridi peş peşe gelen dalgaların yüksekliklerine burada bakıyoruz” ifadelerini kullandı.

  İstanbul için tsunami simülasyonu: Prof. Dr. Şükrü Ersoy nerelerde görüleceğini açıkladı

  “Peki İstanbul'da tsunami nerelere kadar ilerler?” sorusuna da Ersoy, “Marmara Denizi’nde oluşacak deprem, Sarayburnu’na kadar tsunami yaratabilir, Haliç’in içerisine girebilir bunların hepsi deneniyor. Tsunamiye karşı yapılabilecekler olarak kıyılar yeniden düzenlenmeli. Özellikle ağaçlandırılmalı ve bazı bariyerler oluşturulmalı bence burada” şeklinde cevap verdi.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow