hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Kız Kulesi restorasyonunda sona gelindi

  İstanbul’un simgelerinden biri olan Kız Kulesi’nde 2021 yılında başlanan restorasyon çalışmalarında sona gelindi. Peki tarihi yapıda ne gibi çalışma yapılıyor? Ne zaman ziyarete açılacak? Detaylar, CNN TÜRK Muhabiri Emrah Çakmak, kameraman Halil Kahraman ve Alper Öztürk'ün haberinde.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  İstanbul Boğazı'nın incisi Kız Kulesi'nde restorasyon çalışmalarında sona gelindi. Çalışmaların, mart ayında tamamlanması bekleniyor.

  Efsanelerin merkezi Kız Kulesi'nde Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından 2021 yılında restorasyon çalışmaları başlatıldı. Çalışmalarda Kız Kulesi, depreme dayanıklı hala getirildi ve aslına uygun yapısına döndürüldü. Restorasyonda sona yaklaşıldı. Kız Kulesi'nin üst tarafındaki iskele söküldü.

  Kız Kulesi restorasyonunda sona gelindi

  2500 yıllık bir tarihi olan Kız Kulesi bu süre içerisinde birçok kez zarar gördü, restorasyona alındı. 1940'lı yıllarda yapıya betonarme yapı eklendi. 1990'lı yıllarda ise aslına uygun olmayan restoran ve düğün salonu olarak kullanıyordu. Kültür Bakanlığı, Kız Kulesi'ni anıt eser olarak devam ettirme kararı aldı. Kule'nin mart ayından sonra ziyarete açılması planlanıyor.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow