hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Kız Kulesi'ne kazıklı koruma

  { title }

  SONRAKİ VİDEO

  İstanbul'un simge yapılarından olan Kız Kulesi’nin restorasyon çalışmaları sürüyor. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, beklenen İstanbul depremine karşı Kız Kulesi’ni inceledi. Kulenin bulunduğu ada, depreme karşı kazıklarla kuşatılarak sağlamlaştırılıyor. CNN TÜRK Muhabiri Samet Güner çalışmalar ile ilgili detayları aktaracak.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  O, İstanbul'un en özel simgelerinden biri. Üsküdar denince belki de akla ilk gelen tarihi yapılardan Kız Kulesi, bugünlerde yepyeni bir çehreye kavuşturuluyor.

  Restorasyonu süren Kız Kulesi’nin sağlamlığı ile ilgili Ulaştırma Bakanlığı TBMM Deprem Araştırma Komisyonu’na bilgi verildi.

  Kız Kulesine kazıklı koruma

  Yapılan incelemelerde kulenin zeminin depremlere karşı sağlamlaştırılması gerektiği anlaşıldı. Kulenin restorasyonunu gerçekleştiren Kültür ve Turizm Bakanlığı ekipleri, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı ekiplerinden tarihi yapının bulunduğu zeminin incelenmesini talep etti. Yapılan incelemede zeminin yumuşak olduğu ve beş ay önceki Düzce depreminde bile kulede çatlakların ilerlediği belirlendi.

  Ekipler şimdi Kız Kulesi’nin bulunduğu adanın etrafını demir kazıklarla çepeçevre kuşatarak depremlere karşı dayanıklı hale getiriyor.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow