hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Kız yurdunda "silah iddiası" yalan çıktı

  KAYNAKCNN TÜRK

  Ataşehir'de bir kız yurdunun önünde belgesel için kullanılan plastik silahlar, gerçekmiş gibi haber yapıldı. Habere hem KADEM hem de TRT tepki gösterdi. Peki, plastik silahlar neden oradaydı? Yanıtı haberimizde...

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Kız yurdunda silah var denildi. "İstanbul Ataşehir kız öğrenci yurdunun içinden taşındığı iddia edilen silahların fotoğraflarına ulaşıldı" manşeti atıldı.
  Haberin gerçek olmadığı ortaya çıktı.

  ODATV sitesinde yer alan haberde, Ataşehir kız öğrenci yurdunun içinde silahlar olduğu iddia edildi. Haberde yurt önündeki silahların fotoğrafı paylaşıldı. ,Ancak Ataşehir'de bulunan kız öğrenci yurdu, koronavirüs salgını nedeniyle boşaltılmıştı. İçeride de dizi çekimi yapılıyordu. Dizi çekiminde kullanılan söz konusu silahlarınsa tahta ve plastikten oluştuğu anlaşıldı.

  Hem TRT hem de KADEM'den iddialara yalanlama geldi. Kadem'in açıklamasında," Söz konusu silahlar gerçek olmayıp, TRT tarafından çekilen ve terör örgütü FETÖ'yü anlatan bir belgesel için kullanılan imitasyon çekim aksesuarlarıdır" denildi. "Servis edilen haber, hayal ürünü olmanın ötesinde her yönüyle KADEM'i itibarsızlaştırma çabasından ibarettir" ifadeleri kullanıldı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Belgeseli hazırlayan şirket de habere tepki gösterdi. Konuyu açıklamalarına rağmen haberin bilerek yanlış yapıldığı iddiasında bulundu. Yapımcı Halis Cahit Kurutlu, "Bahse konu silahlar ahşap ve imitasyon. Yanlarında diğer dekorlar vardı, kamyona yüklenecekti ama dar bir kadrajdan bir çekim yapılmış. Haberi bakınca anladık maksatlı bir dil var, provokatif bir dil var. Projeyi izah etmemize rağmen tekrar bir haber yapmaları üzücü" dedi.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow