Kızılay Başkanı Kınık CNN TÜRK’te: 2 bin 50 çadırı Ahbap’a maliyet fiyatına teslim ettik

Kızılay Başkanı Kınık CNN TÜRK’te: 2 bin 50 çadırı Ahbap’a maliyet fiyatına teslim ettik

{ title }

SONRAKİ VİDEO

CNN TÜRK canlı yayınında Kaan Temeltaş’ın sorularını yanıtlayan Kızılay Başkanı Kerem Kınık, Kızılay çadırlarının Ahbap'a satıldığına yönelik iddialara yanıt verdi. Kınık, “çadır satışı” iddialarına ilişkin olarak "2 bin 50 çadırı Ahbap’a maliyet fiyatına teslim ettik" açıklamasını yaptı ve "Finansal sürdürülebilirlik için yapıyoruz" ifadelerini kullandı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Kızılay Başkanı Kerem Kınık, CNN Türk yayınında deprem bölgesindeki son duruma ilişkin bilgileri aktardı. Kınık, Ahbap'a Kızılay'ın çadır sattığı yönündeki iddiaları da yanıtladı.

Kızılay Başkanı Kerem Kınık'ın açıklamalarından satır başları şöyle: 1.8 milyon insana düzenli yemek veriyoruz. Şu anda verilen beslenme hizmeti 90 milyon öğünü aştı. Bunlara afet bölgesinden ayrılan vatandaşlara verilen hizmetler dahil değil.

HİZMETLERİMİZ SÜRÜYOR

Bizim hizmetlerimiz ülke genelinde devam ediyor. Bunda da bir aksama yok. Devletimiz ilgili birimlerine destek olmak amacıyla iyileştirme alanında hizmetlerimiz sürüyor.

AFAD 310 BİN ÇADIR KURDU

Şu anada 310 bin çadır kurdu AFAD. Bunun dışında 10 bine yakın konteynerda vatandaşımız var. AFAD 100 bin çadırı da peyderpey sunuyor.

BİREYSEL ÇADIR TALEPLERİNE YANIT

Şu anda devletimiz bireysel anlamda çadır ihtiyacını karşılama aşamasına geçti.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Kızılay'ımız kendi öz kapasitesinde asgari bir çadır stoğu tutuyor. Afetin hemen başında bunu teslim ettik.

Kıızılay'ın çadır fabrikasından AFAD'a 20 bine ilave çadır teslim ettik. Üretmiş olduğumuz bin civarında günlük çadırı AFAD'a teslim ediyoruz.

AHBAP'A MALİYET FİYATIYLA TESLİM EDİLDİ

2050 çadırımız Ahbap'a maliyet fiyatıyla teslim edildi, onlar da AFAD'ın gösterdiği yerlere sevk etti.

BU RUTİN BİR İŞLEM

Bu alınan maliyet bedelleri gene vatandaşın hizmetinde kullanılıyor. Bu rutin bir işlem. Finansal süreklilik için kurumlara maliyetine satış yapıyoruz

Birinci sorumluluk AFAD'ımızda olmak üzere bütün dünyanın çadır stoğunu seferber etmek için çalışıyoruz. Çok hızlı bu sürecin çözülmesi için bağlantılar yapıyoruz.

DAHA DÜŞÜK MALİYETLE SEFERBER ETTİK

AHBAP bir bağış almış ve bunu bir bedel üzerinden verecek. Biz daha düşük maliyetle sahaya seferber ettik. Bu çadırlar yine vatandaşlarımıza gitti.
Burada herhangi bir kötü niyet aramaya gerek yok. Ahbap bunu talep etmese biz yine çadırı AFAD'a teslim edecektik.

Şu an günlük bin civarında çadır üretiyoruz. AFAD'ın talebi üzerine sahaya seferber ediyoruz.

Önümüzdeki günlerde talep eden herkese çadır sağlanmış olacak. Evleri yıkılmış olan vatandaşlarımız için AFAD'ımız misafirhaneleri açmış durumda.

 

Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber