Koca: Aralık'ta Çin aşısı alınacak | Video

Video: Koca: Aralık'ta Çin aşısı alınacak | Video

Çin'den 10 milyon koronavirüsü aşısı Aralık ayında Türkiye'ye gelecek. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca açıklamıştı. Çin aşısı daha önce sağlık çalışanlarında uygulanmıştı ve güvenilirlik testi de olumlu geldi. Vatandaşlar üzerindeki denemelerle ilgili Sağlık Bakanlığı duyuru yaptı. Kısa sürede 20 bin kişi başvurdu.

Koronavirüs ile mücadele sürerken bir yandan da gözler aşı çalışmalarında. Son olarak Sağlık Bakanı Fahrettin Koca Aralık ayına işaret etti. Çin aşısının geleceğini söyledi.

Daha önce Çin'den gelen koronavirüs aşısı 15 Eylül de gönüllü sağlık çalışanlarına uygulanmaya başlamıştı. 2 doz şeklinde sağlık çalışanları aşılandı. Güvenilirlik testi de olumlu geldi. Artık gönüllü vatandaşlara uygulanmaya başlanacak. Bu kapsamda da Sağlık Bakanlığı gönüllü vatandaşlar arandığını duyurdu.

Yapılan duyurunun hemen ardından yoğun başvuru yapıldı. Bakan Koca, Twitter hesabından "Bu sabah sizlerden gönüllü aradığımızı duyurduk. Gün bitmeden 20 bin başvuru aldık. 83 milyon adına binlerce teşekkür." diye yazdı.

Öte yandan bir diğer aşı çalışması da Alman aşısı. Biyontek firmasının CEO'su Prof. Dr. Uğur Şahin, geliştirdikleri aşıyla ilgili yeni açıklamalar yaptı. Şahin, koronavirüse karşı %95 etkili olduğu kanıtlanan aşının, Aralık'ta dağıtıma başlanabileceğini söyledi. Ancak Türkiye'ye ne kadar ve ne zaman geleceği henüz net değil.

Ayrıca Alman aşısı için -70 derecede saklanması gerekiyor. Bu dolapların bulunmadığı gündeme gelmişti. Sağlık Bakanlığından da edinilen bilgiye göre, gelecek aşıya yetecek saklama dolabının olduğu belirtildi. Yetkililer dolapların yetmemesi durumunda da gerekli üretimin kısa sürede sağlanabileceğini ifade etti.

Ayrıca Türkiye'ye gelecek Alman aşısının da kaç doz geleceği ve önce kime uygulanacağı merak konusu. Aşının öncelikli olarak sağlık çalışanlarına uygulanması planlanıyor. Sağlık çalışanlarının yanı sıra risk grubunda olan hastalara da uygulanabilir. Tüm bu detaylar aşının Türkiye'ye geliş tarihinden sonra netleşecek.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS