Kolluk Gözetim Komisyonu ilk kez toplandı

Video: Kolluk Gözetim Komisyonu ilk kez toplandı

Kolluk gözetim komisyonu çalışmalarına başladı. İlk toplantı Ankara'da yapıldı. Polis ve jandarmanın çalışmalarına yönelik şikayet ve talepler bağımsız çalışan komisyona bildirilecek. Komisyon, gerektiğinde disiplin soruşturması talep edebilecek.

Tüm yurtta polis ve Jandarma'nın yani kolluk görevlilerinin çalışmaları bağımsız komisyon tarafından mercek altına alınıyor.


Kolluk Gözetim Komisyonu'nun ilk toplantısı Ankara'da yapıldı.


Komisyon kolluk görevlilerinin çalışma koşullarının iyileştirilmesini sağlamak ve vatandaşların öneri, istek ve şikayetlerini iletebilmesi amacıyla kuruldu.


İçişleri Bakan Yardımcısı Muhterem İnce başkanlığındaki ilk toplantıda komisyona yapılacak başvurular için form ve tutanaklar hazırlanması, 81 ilde ve ilçelerde "kolluk şikayet büroları" oluşturulması görüşüldü.


Toplantıya, Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu Başkanı Süleyman Arslan, Mülkiye Teftiş Kurulu Başkanı Mehmet Alpaslan Işık, Hukuk Hizmetleri Genel Müdürü Avni Çakır, Adalet Bakanlığı Ceza İşleri Genel Müdürü Aytekin Sakarya, Prof. Dr. Mahmut Koca, Avukat İsmail Gazel katıldı.


İçişleri Bakanı Süleyman Soylu da komisyon üyelerini kabulünde, "Bizim istikametimiz hukuk ve demokrasidir" dedi. İlkeleri, kuralları ve otokontrolü hep birlikte yerine getireceklerini belirtti.


Her ay en az bir kez toplanacak olan Kolluk Gözetim Komisyonu, bağımsız görev yapacak, kararlarında hiçbir organ, makam veya kişi, emir ve talimat veremeyecek.


Komisyon, kolluk görevlileri hakkında gerektiğinde yetkili merciler tarafından haklarında disiplin soruşturması yapılmasını isteyebilecek.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS