hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  "Komşu gürültüsü kalp krizi getiriyor"

  { title }

  SONRAKİ VİDEO

  KAYNAKCNN TÜRK

  Kanada’da yapılan bir araştırmada uzmanlar, farklı gürültü kirliliği türlerinin bina sakinleri üzerindeki etkisini araştırdı. Yapılan deneyler sonrasında komşu gürültüsünün kalp hastalıklarına neden olduğu ortaya çıktı. Detayları, CNN TÜRK muhabiri Samet Güner aktardı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Şehirler kalabalıklaştı, gürültü arttı. Trafik, kalabalık, gürültü, şehir hayatında yaşamak insan sağlığını olumsuz etkiliyor. Kanada’da yapılan araştırmada gürültüler özel olarak simüle edildi. Stres hastalığa neden oluyor ama yapılan araştırmada en çok komşu gürültüsünün hastalıklara neden olduğu ortaya çıktı.

  “Sağlığımızı tehdit ediyor gürültü çünkü strese sebep oluyor. Süreklilik, arz ederse uzun vadede tansiyon yüksekliği uykusuzluk sinirlilik buna bağlı kalp krizine sebep olabiliyor. Yapılan çalışmalarda gösterilmiş ki ani darbe tarzı olan görüntüler, belki bir müzik sesi, konuşma sesi değil ama sürekli tempolu çarpma sesi aniden başlayıp aniden biten sesler daha risk grubuna giriyor. İlk başta kalp hastalıklarını daha sonra da bir sürü belki başka hastalıklarda tetikleyebiliyor. Önlem aslında ses yalıtımı ve biraz dikkat.”

  Bu nedenle komşu gürültüsünün sağlığa olumsuz etkisi kanıtlandı. “Ev alma komşu al” sözünün önemi bir kez daha anlaşıldı. Uzmanlar kalp sağlığı için daha az komşu gürültüsü için önlemin yanı sıra, sağlıklı gıda tüketimini ve spor yapmayı öneriyor.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow