Konteynerler sınıra gidiyor

Video: Konteynerler sınıra gidiyor

İstanbul Havalimanı inşaatında kullanılan 210 konteyner Suriye sınırına gönderilecek. AK Parti’nin son merkez karar ve yönetim kurulu toplantısında gündeme gelen ve değerlendirmeye alınan konteynerlerin bölgeye götürülmesindeki amaç: göçü yerinde önlemek. Her biri ikişer katlı konteynerleri CNN TÜRK muhabiri Özgür Deniz Kaya ve kameraman Güngör Yılmaz görüntüledi.

Suriye’nin İdlib kentinde rejimin yoğun saldırıları sebebiyle 1 Aralık 2019’dan bu yana 1 milyon 200 bin kişi evlerini terk etti. Savaştan önce 1.5 milyon Suriyelinin yaşadığı İdlib kentinin nüfusu, iç göçle 4 milyona ulaştı. Yüz binlerce kişi, Türkiye sınırı yakınlarına göç ediyor. Konu AK Parti’nin son merkez karar ve yönetim kurulu toplantısında gündeme geldi. Toplantıda, binlerce insanın Türkiye sınırına doğru yönelmesi halinde ne yapılacağı değerlendirildi.

Sınıra geleceklerin Suriye topraklarında tutulması ve oluşturulan bölgede barındırmak için bölgeye acil konteynerler sevk edilmesi planlanıyor. Bu durumda Suriyelilerin, Türkiye sınırından geçişine izin verilmeyeceği, sınıra yakın güvenli bir bölgede barınmalarına olanak sağlanacağı anlatıldı.

İstanbul Havalimanı’nın yapımı sırasında yaklaşık 35 bin kişi tarafından kullanılan 210 büyük konteynerin ilgili şirketle anlaşmaya varılarak, bölgeye gönderilmesi planlanıyor..

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS