Konya Ovası'nda yağış sevinci

Konya Ovası'nda yağış sevinci

{ title }

SONRAKİ VİDEO

Konya Ovası’nda 2 milyon 200 bin hektarlık alanda tarım yapılsa da kuraklık, 2023'te çiftçiler için büyük endişe nedeniydi. Kurak geçen kış aylarının ardında bahar yağışlarının beklenenden fazla olmasıysa, rekolte için umutları arttırdı. ZMO Konya Şube Başkanı Burak Kırkgöz bölgedeki beklentiyi aktardı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Kuraklık, üreticilerin en büyük kâbusu. Şubat ayında yağışların düşük olması, pek çok bölgede endişeye neden oldu. Bu bölgelerden biri de Konya Ovası'ydı. Ancak bahar yağışları endişeleri bir nebze de olsa dindirdi. ZMO Konya Şube Başkanı Burak Kırkgöz, “Geçtiğimiz dönemlerde yağışlarımız biraz düşüktü. Özellikle kar yağışı az aldığımız dönemler oldu. Arkasından nisan yağışları ise çok güzeldi ve mayıs ayında da çok güzel yağışlar aldık. Bazı bölgelerimizde dolu zararı var ama şu anda bizim rekoltemizi etkileyecek düzeyde bir zarar tespitinde daha bulunmadı” şeklinde konuştu.

Konya Ovasında yağış sevinci

Ancak sıcak havaların peşinden gelen yağışlar, mahsulde sıkıntılara neden olabiliyor. “Başlangıçta mantar hastalığı Konya Ovası'nda ciddi bir problem oldu. Bununla ilgili tedbiri çiftçilerimiz tabii erken dönemde aldı. Arkasından mahsuller büyüyünce pas hastalığı da beraberinde geldi. Bunun nedeni iklimin tamamen yağışlı ve sıcak geçmesinden kaynaklanıyor.”

Rekolteye yönelik umutlarsa bir hayli yüksek. “Ekim alanlarında belli bir artış var. İnşallah rekoltemizde bir düşüş değil de yükseliş bekliyoruz. Geçen yılın rekorunu bu yıl kırmayı planlıyoruz.”

Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber