hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Koronavirüs için uçuş önlemleri

  Sağlık Bakanlığı hangi hastaların hangi hastane edileceğinin ardından bu kez de havada koronavirüs vakalarına yönelik takip algoritması geliştirdi. Buna göre, uçağa binen yolcuların, pilotların ve kabin görevlilerinin, semptom gösteren yolcu olması halinde takibinin nasıl yapılacağı anlatıldı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Koronavirüs ile mücadele için yeni bir takip algoritması hazırlandı. Sağlık Bakanlığı hangi hastanın nerelerde tedavi edileceğinin ardından bu kez de yolcular ve uçuş görevlilerine yönelik algoritma hazırladı.

  Algoritmaya göre, uçuş sırasında semptomlara uyan yolcu tespit edildiğinde yolcuya maske takılacak. Tek bir kabin personelinin ilgilenmesi sağlanacak, mümkün ise yolcu uçakta arka koltuğa alınacak. Pilotlar olağan dışı bir sebep ile yolcu kabininde bulunmadılarsa riskli kabul edilmeyecek, çalışmalarına devam edebilecek.

  Pilotların yolcuların olduğu kabine girmesi durumunda ise diğer kabin personeli gibi takipleri yapılacak. Semptomlu yolcu ile ilgilenen diğer kabin görevlisi için semptom geliştiren yolcunun test sonuçları beklenecek. Personel bu süreçte evde izinli sayılacak. Diğer kabin görevlileri ise 14. güne kadar ateş ve solunum yolu semptomları açısından kendi takibini yapacak.

  Yolcudan alınan numunelerin pozitif çıkması durumunda yolcu ile ilgilenen kabin görevlisine 7. günde test yapılacak. 7. günden önce semptom görüşmesi halinde ise hemen test yapılacak. Kabin görevlisinin sonuçları pozitif çıkarsa Kovid-19 kapsamında değerlendirilecek, testi negatif olana kadar 7 gün ara ile tekrarlanacak.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Algoritmada ön ve arka koltuktakiler de yer alıyor. Buna göre iki ön, iki arka, iki yan koltuktaki yolculara ulaşılacak, iletişim bilgileri Sağlık Bakanlığına gönderilecek. Aynı uçakta seyahat etmiş yolcular için semptom geliştirilen yolcunun test sonuçları beklenecek. Semptom gelişirse maske ile sağlık kuruluşuna başvurması sağlanacak.

  Algoritmada pilotlar için de ayrı bir parantez açıldı. Kovid-19 için yüksek risk olası hastayla 2 metreden daha yakın olacak şekilde sürekli olarak 10 dakikadan daha uzun süreyle yüz yüze kalma olarak tanımlandığı için pilotlar ve kabin görevlileri yüksek riskli temaslı olarak değerlendirilmez denildi.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow