hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Koronavirüse karşı tercih yerli aşı oldu | Video

  { title }

  SONRAKİ VİDEO

  Yerli aşı çalışmaları sürerken, AK Parti'nin yaptığı bir araştırmada yerli aşının yabancı aşılara göre tercih sebebi olduğunu ortaya koydu. AK Parti MYK'sında gündeme gelen araştırmaya katılanların yüzde 90'ı yerli aşı yaptırırım dedi. İş insanı Bill Gates'in geliştirdiği aşı için ise yaptırırım diyenlerin oranı yüzde 10.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Yerli aşı geliştirme çalışmaları devam ediyor. Yapılan çalışmalarla ilgili gözler Eylül ayında yapılacak klinik çalışma sonuçlarında olacak.

  Bir yandan da vatandaşların aşı konusunda çalışmalara ilişkin ne düşündüklerini ortaya koymak için araştırma çalışmaları da var. Onlardan biri AK Parti MYK Toplantısında Cumhurbaşkanı Erdoğan'a da sunuldu.

  O ankete göre, koronavirüse karşı “Türkiye’nin yerli ve milli imkânlarıyla üreteceği aşıyı yaptırırım” diyenlerin oranı yüzde 90. Buna karşın “ABD’li işinsanı Bill Gates’in üreteceği aşıyı yaptırırım” diyen vatandaşların oranı yüzde 10.

  Ankete katılanların yüzde 70’i Gates'in üreteceği aşı için “Bu aşıya güvenmem ve olmam” dedi. Yüzde 20’si ise “kararsızım” yanıtını verdi.

  Toplantıda ayrıca, yapılan ankette vatandaşın Türkiye’nin ürettiği yerli kit ve solunum cihazını olumlu bulduğu ve bu konuda gelen desteğin yüksek olduğu ifade edildi.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow