hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Kozmetiğe "rekabet" soruşturması

  Rekabet Kurulu çok sayıda kozmetik firmasını incelemeye aldı. Kişisel bakım ürünleri üreten firmaların satışlarına ilişkin rekabet ihlali soruşturması başlatıldı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Rekabet Kurulu, bu kez kozmetik firmalarını mercek altına aldı, 15 firmaya ilişkin ön araştırma ardından soruşturma kararı verdi.

  Kurumun internet sitesinde yer alan duyuruya göre, kozmetik kişisel bakım üreten firmaların internet satışlarını kısıtlamak ve topla dağıt karteline katılıp Rekabetin Korunması Hakkında Kanun'unu ihlal ettikleri iddialarına ilişkin yürütülen ön araştırma kurulca karara bağlandı.

  Ön araştırmada elde edilen bilgi, belge ve yapılan tespitleri müzakere eden kurul, bulguları ciddi ve yeterli buldu. Ve 15 firma hakkında soruşturma başlattı. Soruşturma sürecinde uzlaşmaya giden 3 firmaya yaklaşık 3 milyon liralık ceza kesildi.

  Kozmetiğe rekabet soruşturması

  Rekabet Kurumu kozmetik sektöründe 2022 yılında önce bir firma hakkında, ardından kozmetik, kişisel bakım ve gıda takviyesi sektöründe faaliyet gösteren birçok firma hakkında zincirleme soruşturmalar başlamıştı.

  Kozmetik ürünlerinin satıldığı zincir marketlerde yerinde incelemeler gerçekleştirildi. elde edilen delillerin ardından kozmetik sektöründe faaliyet gösteren 29 firmaya soruşturma açıldı.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow