Kredi kartı faizleri ne kadar olacak?

Kredi kartı faizleri ne kadar olacak?

Merkez Bankası Para Politikası Kurulu, eylül ayı toplantısında politika faizini 5 puan artışla yüzde 30'a yükseltti. Merkez Bankası’nın faiz kararı sonrasında kredi kartı faizlerinde değişikliğe gidilecek. Peki kredi kartı faizlerinde artış ne kadar olacak?

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Merkez Bankası Para Politikası Kurulu, eylül ayı toplantısında politika faizini 5 puan artışla yüzde 30'a yükseltti. Faiz kararı sonrasında kredi kartı faizlerinde değişikliğe gidilecek.

Uludağ Üni. Öğr. Üyesi Doç. Dr. Yüksel Okşak konu ile ilgili detayları şu ifadelerle aktardı;

“Enflasyon bu yılda yüksek seyredecek biraz daha sert olacak ama 2024 itibari ile 2025 ve 26’ya baktığımızda Orta Vadeli Program’a %30-33e ve daha sonra 2026 ile birlikte ineceğini tahmin ediliyor”

BU ARTIŞ KREDİ KARTI FAİZLERİNE NASIL YANSIYACAK?

“Ödeyeceğimiz kredi kartı faiz oranı da artmış olacak. Aylık olarak %3.26 diyebiliriz. Bunu vergileri eklediğimizde neredeyse 4.25’lik bir faiz oranı oluşuyor. Buda yıllık eşiğine baktığımızda %60 civarı yapar ki buda tahmin edilen enflasyonla eş değer benzer bir rakam. Mevcut enflasyona benzer bir rakam diyebilirsin”

1 EKİM İTİBARİYLE KREDİ KARTI HARCAMALARI TAKİP EDİLECEK

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

“1 Ekim itibari ile kredi kartı harcamalarını takip edecekler. Oradaki daralmaya kısalmaya bakarak yeni bir karar verme yapma bunun kararını verecekler. Şimdi oranlama geldi. Eğer kredi kartlarında bir adım olmazsa, düşüş beklentilerini karşılamazsa bu sefer miktarsal belki biraz da düzenlemeler gelebilir yani limitleri kısmak gibi”

Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber

TÜRKİYE | SON DAKİKA