Kripto para düzenlemesi Ekim'de meclise gelecek

Kripto para düzenlemesi Ekim'de meclise gelecek

Kripto parada yasa ekimde meclise geliyor. Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Şakir Ercan Gül. Yatırımcının korunması, kara paranın önlenmesi, kripto para alım satımında denetimi güçlendirecek yasa çalışmasının tamamlandığını belirtti. Belirli tutarın üzerindeki değerler için vergi alınacağı belirtiliyor.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Kripto parada yasa Ekim'de meclise geliyor. Sabah gazetesinin haberine göre Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Şakir Ercan Gül. Yatırımcının korunması, kara paranın önlenmesi, kripto para alım satımında denetimi güçlendirecek yasa çalışmasının tamamlandığını, ekimde meclis'e sunulacağını açıkladı.

Gül, Batı Avrupa, ABD benzeri bir düzenleme olacağını belirtti. "Biz serbest kambiyo, kur rejimi olan bir ülke olduğumuz için biraz daha sıkı bir düzenleme getiriyoruz" dedi. Avrupa ülkelerinde olduğu gibi belirli tutarın üzerindeki değerler için vergi alınacak ve şirketlerde de sermaye şartı aranacak.

Yasada kripto varlık çeşitleri de tanımlandı. İhraç ve dağıtılması, alım satım yapanların uyması gereken ilkeler, varlık saklama hizmetinin hangi şartlarda kimler tarafından yapılacağı belirlendi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Kripto varlık şirketlerinin sermaye piyasası kurumu gözetiminde faaliyette bulunması, asgari sermaye şartının getirilmesi planlanıyor. Sistemdeki şirketlere altyapıya uyum için süre verilecek. Aracı kurum sahiplerinde de belirli kriterler aranacak, güvenlik soruşturmaları, teminat gösterilmesi gibi koruyucu adımlar devreye girecek.

Denetim yetkisi mali suçları araştırma kurulu'na verilirken, BDDK tüketicinin korunması, piyasa bütünlüğü ve rekabete yönelik gözetim mekanizmasını oluşturacak.