hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Kulis Haber: Yeniden Refah Partisi, Cumhur İttifakı'na nasıl katıldı? İşte perde arkası...

  { title }

  SONRAKİ VİDEO

  KAYNAKCNN TÜRK

  Yeniden Refah Partisi sürpriz bir şekilde son anda Cumhur İttifakı'na katıldı. Peki, bu aşamaya nasıl gelindi? İlk temas nasıl ve ne zaman kuruldu? İşte CNN TÜRK Ankara Temsilcisi Dicle Canova'nın perde arkasına ilişkin kulis bilgileri...

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Önce ittifaka dahil olmayacaklarını açıkladılar, ardından karar değişti. Peki Yeniden Refah Partisi, Cumhur İttifakı'na katılma kararını nasıl aldı?

  İTTİFAK PROTOKOLÜ TESLİMİNE 3 GÜN KALA TEMAS TRAFİĞİ

  Yoğun bir görüşme trafiği yaşandı. Yeniden Refah Partisi ile önce teması Cumhur İttifakı'nın bir diğer ortağı Büyük Birlik Partisi kurdu. Ardından AK Parti cephesinden temas başladı. MHP'nin de sürece destek verdiği öğrenildi.

  Kulis Haber: Yeniden Refah Partisi, Cumhur İttifakına nasıl katıldı İşte perde arkası...

  ERBAKAN'I ÖNCE BBP GENEL BAŞKANI DESTİCİ ARADI

  O temasın ilki ittifak protokollerinin YSK'ya tesliminden 3 gün önce gerçekleşti. CNN TÜRK'ün edindiği bilgilere göre BBP Genel Başkanı Mustafa Destici, Yeniden Refah Partisi Genel Başkanı Fatih Erbakan'ı aradı. Destici Erbakan'a cumhur İttifakı'nda olmaları gerektiğini, bunun memleket için faydalı olacağını söyledi. ''Biz bir koalisyon kurmuyoruz, bu nedenle protokole ihtiyaç yok" vurgusu yaptığı da belirtiliyor. O görüşme sonrası devreye bir AK Partili kurmay da girdi. Süreç işlemeye başladı. Erdoğan-Bahçeli ve Destici Kahramanmaraş'ta birlikteyken Fatih Erbakan ile Destici arasında iki kere daha telefon görüşmesi gerçekleşti. Son olarak Erdoğan, Külliye'de Fatih Erbakan'ı kabul etti.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Kulis Haber: Yeniden Refah Partisi, Cumhur İttifakına nasıl katıldı İşte perde arkası...

  CUMHUR İTTİFAKINA KATILMAK İÇİN ŞART ÖNE SÜRÜLDÜ MÜ?

  Yeniden Refah Partisi'nin ilkeleri için mutabakat metni imzalanması şartı esnetildi. Metin özet hale getirildi. Tüm partiler yerine sadece AK Parti ve Yeniden Refah Partisi'nin genel sekreterlerince imzalandı. Edinilen bilgilere göre ilkeler metninde tartışmalara neden olan 6284 sayılı yasa yer almadı. Onun yerine aile birliğinin korunmasına dönük düzenlemeler yapılacağı taahhüt altına alındı. Dış politika ve ekonomi başlıklarının da yer aldığı metnin imzalı kısmını Fatih Erbakan anlaşma sonrası medya ile paylaştı.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow