Kurban alırken dikkat edilmesi gerekenler

Kurban alırken dikkat edilmesi gerekenler

Kurban Bayramı için uyarılar sürüyor. Bu kez Türk Veteriner Hekimler Birliği doğru kurban seçimi uyarılarını hatırlattı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Kurban Bayramı'na kısa süre kala Türk Veteriner Hekimler Birliği'nden kurban alımına ilişkin uyarılar geldi. Kurbanın mutlaka kurban hizmetleri komsiyonu tarafından belirlenen yerlerden alınması gerektiği vurgulandı.

Türk Veteriner Hekimler Birliği, kurban alınırken bakılması gerkenleri de sıraladı. Buna göre, alınacak hayvanın Tarım ve Orman Bakanlığı'na kayıtlı olduğunu gösteren kulak küpelerinin olmasına, bir veteriner hekim tarafından muayene edildiğine dair sağlık raporunun ve hayvan pasaportunun olmasına dikkat edilmesinin ayrıca hayvanın gebe olmaması ve büyükbaş hayvanların 2 yaşından küçük olmaması, yüksek ateşli, pis kokulu, burun akıntısı olan hayvanlar ile dış görünüşü cansız duran hayvanların satın alınmaması gerektiği belirtildi.

Bu yıl Kurban Bayram'ında yaklaşık 1 milyon büyükbaş ve 2.5 milyon küçükbaş hayvanın naklinin ve kesiminin gerçekleşmesi bekleniyor. Bu da yıllık kesilen hayvan sayısının yaklaşık yüzde 30'una karşılık geliyor. Bu nedenle kesim ve saklama koşulları da hayati öneme sahip. Birlik, insanlarda görülen hastalıkların yaklaşık yüzde 61'ini hayvan kökenli bulaşılardan ve hayvansal kökenli rahatsızlıklardan ise yüzde 90'lara kadar çıktığına dikkat çekti. Kesimlerin hijyen kurallarına uygun yapılmasının önemine dikkat çekti.

Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber