hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Lavabo açıcı bomba gibi patladı

  İstanbul Sultangazi’de yaşayan genç kadın, tıkalı lavaboyu açmak için satın aldığı kimyasalı gidere döktüğü anda meydana gelen patlamayla vücudunun çeşitli yerlerinden yaralandı. Genç kadın başına gelen olayı anlattı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Hayatının en acı dolu deneyimlerinden birini, görünürde basit bir işlemi yaparken yaşadı. 27 yaşındaki Y.A., lavabo açıcıyı gidere döktüğü sırada meydana gelen patlamayla vücudunun çeşitli yerlerinden yaralandı.

  Y.A. mutfakta yemek yapıyordu. Lavabonun tıkandığını görünce gidip lavabo açıcı kimyasallardan aldı. Ancak uyguladığı anda başına geleceklerden habersizdi. "Ürünü sadece kullandım, ürün sıvıydı. Döker dökmez patladı. Lavaboda biraz kir vardı biraz da su kalmıştı içinde. Döktüğüm anda patladı" ifadelerini kullanan genç kadın, yakınları tarafından hemen hastaneye kaldırıldı. Hastanenin yanık bölümünde tedavi altına alınan Y.A.'nın en büyük şansı, o sırada kalın giyinmiş olmasıydı.

  Lavabo açıcı bomba gibi patladı

  Peki bu tür yanıklara yol açan kazalarda ilk olarak ne yapılmalı? Yanık tedavi merkezi müdürü Prof. Dr. Mustafa Turan bu tür yanıklara yol açan kazalara ilişkin, "Kimyasal yanıklarında da hemen oraları, kimyasalı uzaklaştırmak suyla yıkamak çok önemli" dedi.

  Yaşadığı acıyı tarif etmenin zor olduğunu belirten genç kadının bu tür kimyasalları kullanacak olanlara bir de tavsiyesi var; "Ben şeyden de hata yaptım, lavaboya alt taraftan döktüm borusunu çıkarıp. Oradan yapmasınlar bir de yakın tutmasınlar kendilerini."

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow