LGS yerleştirme sonuçları açıklandı

Video: LGS yerleştirme sonuçları açıklandı

Liselere geçişte, merkezi sınavla öğrenci alan fen, sosyal bilimler ve anadolu liseleri yüzde 100 doldu. Anadolu imam hatip liselerinin doluluk oranı ise yüzde 99.9 oldu. Sınavla öğrenci alan mesleki ve teknik anadolu liselerinin geçen yıl yüzde 74 olan doluluk oranı, bu sene yüzde 98'e yükseldi.

MEB tarafından bu yıl ilk kez hazırlanan değerlendirme raporuna göre, merkezi sınavla öğrenci alan fen, sosyal bilimler ve Anadolu liseleri tümüyle dolarken, Anadolu imam hatip liselerinin doluluk oranı da yüzde 99,9 oldu. Mesleki ve teknik Anadolu liselerinde kontenjanların arttırılması ile birlikte okullardaki yüzde 74 olan doluluk oranı, bu yıl yüzde 24'lük artışla yüzde 98'e yükseldi.


Sınavsız yerleştirmenin birinci adımında öğrencilerin yüzde 91'i ilk üç tercihinden birine yerleşti. Bu öğrencilerden birinci tercihine yerleşenlerin oranı yüzde 52 oldu. Anadolu liselerine yerleşen öğrencilerin yüzde 58'i birinci tercihindeki bir liseye yerleşirken, yüzde 99'u ilk üç tercihinde yer alan bir liseye girmeye hak kazandı.


Anadolu imam hatip liselerine yerleşen öğrencilerin yüzde 52'si birinci tercihindeki bir liseye girerken, yüzde 87'si ilk üç tercihinden birine yerleşti. Mesleki ve teknik Anadolu liselerine yerleşen öğrencilerin de yüzde 41'i birinci tercihindeki bir okula yerleşti. Bu öğrencilerin yüzde 79'u ise ilk üç tercihlerinde yer alan bir mesleki ve teknik Anadolu lisesine girdi.


İlk yerleştirmede yerleşemeyen veya yerleştiği okulu değiştirmek isteyen öğrenciler için yerleştirme süreci devam edecek. Bu kapsamda 29 Temmuz-2 Ağustos'ta yerleştirmeye esas birinci nakil tercih dönemi olacak.


Yerleştirmeye esas ikinci nakil tercih başvuruları 5-8 Ağustos'ta yapılabilecek.
Daha sonra hiçbir yere yerleşemeyen öğrenciler için başvuruları alınacak ve 6 Eylül'de yerleştirme süreci sona erecek.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS